Turizm

Ayvalık özel bir coğrafyada, önemli bir kent olagelmiştir. Zengin geçmişi, benzersiz doğası, kültürel potansiyeli, marka değerine sahip ürünleri, sıra dışı mutfağı ve uygar insanlarıyla kendine özgü bir ruhunun olmasına götürmüştür. Bu nedenle, “görülesi yerler” listelerinde hep en başlarda yer almasına yol açmıştır.

 

Ayvalık çok yönlü bir “deniz kenti”dir. Örneğin, Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, ülkemizdeki milli parkların en büyükleri arasında yer alır. Bu nedenle yerli, yabancı yatların rotasında Ayvalık’a mutlaka yer verilir. Ayvalık aynı zamanda ülkemizin en zengin su altı dip yapısına sahiptir. Su altı florası ve faunası bakımından ekolojik niş oluşturan 20’yi aşkın adası var. Bu adalarda, yılın 12 ayı dalış olanağı sağlayan ve binlerce yıllık oluşumuyla seçkinleşen 60 civarında dalış noktası bulunuyor. Dahası, 34 noktada saptanan kırmızı mercanlarıyla Kızıldeniz’le yarışıyor. Ayvalık’ta yelken sporları, tracking, gurme turizmi de günden güne gelişen dallar. Yılın çeşitli dönemlerinde düzenlenen etkinlikler (Zeytin Hasat Şenliği, Yemek Şenliği, Tiyatro Festivali, Sinema Günleri…) ve sivil toplum örgütlerinin düzenlediği organizasyonlar ilçenin turizm hayatına önemli katkı sağlıyor.
Ayvalık’taki Kültür Turizm Bakanlığı Belgeli Tesisler:

 

  • 18 Turizm İşletme Belgeli tesis
  • 3 Turizm Yatırım Belgeli tesis
  • 1 Marina
  • Çekek Yeri
  • 1 Kafe

 

 Ayrıca, Ayvalık'ta Belediye Belgeli 69 otel ve pansiyon, Küçükköy'de Belediye Belgeli 81 otel, motel pansiyon, Altınova'da Belediye Belgeli 3 otel ve pansiyon, ilçe genelinde 4 camping ve 10 kamu kampı olmak üzere yaklaşık 15.000 yatak kapasitesi bulunuyor. Ayvalık’ta kayıt dışı olarak yapılan ev pansiyonculuğu da hesaba katıldığında yatak kapasitesinin 15.000’nin çok üzerine çıktığı tahmin ediliyor. 

Odamıza kayıtlı otellerin listesini üst menüdeki Oteller bölümünde bulabilirsiniz.


turizm grafik 

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.