Zeytincilik

Ayvalık’ta yaklaşık 2.000.000 zeytin ağacı var. Bu yörede doğal olarak yayılım gösteren tüm ağaçlar Ayvalık çeşidi zeytin ağaçlarıdır. Tümü yüzyıllar önce “delice” denilen yabani zeytin ağaçlarından aşılanmıştır. Bu tür zeytin ağaçları hastalık ve zararlılarla tüm fiziksel koşullara karşı daha dirençli olduklarından çok dayanıklıdır. Ayvalık Ziraat Odası’na kayıtlı 6.500 müstahsil bulunuyor. Ayvalık Ticaret Odası’nda ise zeytin ve zeytinyağı üretimi yapan 83 firma kayıtlı. Ancak aktif durumda olanların sayısı 30 civarında. Kentteki zeytinyağı fabrikalarının sayısı ise 24. Ayvalık zeytin çeşidi, hem yağlık, hem de sofralık zeytin olarak üretilmeye uygun bir çeşit. Kendi yöresinde iyi yetiştirilip, iyi işlendiğinde çok yüksek duyusal ve kimyasal kalite özelliklerine sahip yemeklik zeytinyağı elde edilebiliyor.

Tarihi, kültürel ve ekonomik açıdan büyük öneme sahip Ayvalık zeytinciliğini ve zeytinyağı üretiminde üstün kalite özellikleri gösteren Ayvalık zeytin çeşidini koruma altına almak büyük önem taşıdığı için Ayvalık Ticaret Odası, uzun bir çalışma sürecinin ardından, 2007 yılında Türk Patent Enstitüsü’nden “Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi Menşei İşaretlemesi”ni aldı. Bu, yalnızca Ayvalık yöresinde üretilmiş,Ayvalık çeşidi zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının “Ayvalık Zeytinyağı” coğrafi menşei işaretini taşıyabileceği anlamına gelir. 2007 yılından bu yana toplam 33 zeytinyağı markası Coğrafi İşaret aldı. Bu önemli görevi başarıyla sürdürebilmek adına Ayvalık Ticaret Odası, altyapısını geliştirmeye devam ediyor. “Ayvalık Coğrafi Menşei” işaretlemesine aday tüm zeytinyağı başvuruları, bir yıl süren tadım eğitimi sonucunda seçilmiş, tecrübeli “Tadım Paneli” ekibi ile değerlendiriliyor. Tadım Paneli için gerekli uygun çalışma ortamının sağlanması adına Uluslararası Tadım standartlarına uygun ATO Zeytinyağı Analiz Laboratuvarı 2012 Haziran ayında hizmete girmiş bulunuyor.

 Ayvalık Ticaret Odası, bir taraftan Ayvalık zeytinciliğinde kaliteli üretimi teşvik ederken, diğer taraftan da Ayvalık zeytin çeşidinin sahip olduğu yüksek kalite değerinin korunmasını ve dünyaya tanıtımını amaç ediniyor.

 zeytin grafik

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.