9.Ayvalık Zeytin Hasat Günleri Geride Kaldı

Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilen Ayvalık Zeytin Hasat Günleri bu yıl 1-3 Kasım 2013 tarihleri arasında yapıldı.

9. kez düzenlenen Hasat Günleri’nin bu yılki sloganı, zeytinyağının “bize özgülüğüne” dikkat çekmek ve bu yolla ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak amacıyla, “Zeytinyağı: Türkiye’nin Milli Yağı” olarak belirlendi.

 

ilan2

 

Bu arada, geçmiş yıllarda kullanılan ve hafızalardaki yerini koruyan “Zeytin Altından Değerlidir”, “Zeytinimi Seviyorum”, “Ortak İstek, Zeytine Destek” gibi sloganlar da unutulmadı.

Bilindiği gibi, artık gelenekselleşen Zeyin Hasat Günleri, Ayvalık zeytin ve zeytinyağının dünyaca ünlü kalitesine dikkat çekerek zeytinyağımıza yeni pazarlar kazandırmak ve ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak temel hedefleriyle başladı ve aynı kararlılıkla devam ediyor.

Zeytinyağı Pazarı bu konuda gerçekten önemli bir işlev kazanmış durumda... Özellikle yeni hasat yağların satışa sunulduğu bu Pazar hiç kuşkusuz, dünyaca ünlü Ayvalık zeytinyağının adını çok daha geniş bir alana yayarak bilinirliğini ve dolayısıyla pazar payının artmasını da beraberinde getiriyor.

Bu yılki programda halkın daha yoğun katılımı sağlandı

 Ayvalık, şenlik havasında geçen Hasat Günleri boyunca yine çok sayıda konuk ağırladı. Sektörden yerli ve yabancı isimler, Ayvalık’ın ulusal ve yerel markaları, Türkiye’nin en büyük üretici birliği TARİŞ, zeytine emek veren köylüler, müstahsiller, ihracatçılar, Zeytin Üreticileri Derneği, Tarım İlçe Müdürlüğü, Erzurum’dan gelen öğrenciler, Milli Eğitim Müdürlüğü, 15 Eylül İlköğretim Okulu, Altınova Belediyesi Gençlik Merkezi Folklor Ekibi, Ayvalık Birlik Ortopedik Engelliler Derneği, doğasever bisikletçiler, usta gazeteciler, deneyimli televizyoncular, zeytinyağına ilgi duyan yazarlar, gurmeler, sanatçılar, paylaşımları ve katkılarıyla bizlerle oldu.

Bu yılki Hasat Günleri’nin programı da, daha öncekiler gibi halkın daha yoğun katılımı hedeflenerek hazırlandı. Bir başka deyişle herkesin kucaklanması amaçlandı. Hasat Günleri, 1 Kasım 2013 Cuma günü saat 10.30’da, Ayvalık Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Belediye otobüsleri duraklarından start alan Hasat Yürüyüşü ile başladı. Güzel bir havada gerçekleşen ve kalabalık bir insan topluluğunun katıldığı yürüyüşün hemen ardından Ayvalık Zeytinyağı Pazarı açıldı.
Aynı gün, artık Hasat Günleri’nin simgelerinden biri haline gelen balık-ekmek ikramı yapıldı ve yaklaşık 5 bin kişiye sardalya-ekmek ikram edildi.

011120131859391491284 2

 Geçen yıl Siirtli öğrencilerin ağırlandığı Şenlik'te bu kez Erzurumdan gelen 40 öğrenci ve 5 öğretmen konuk edildi. Öğrenciler 3 gün boyunca Ayvalık 15 Eylül İlköğretim Okulu öğrencisi yaşıtlarının evlerinde kaldılar. Erzurumlu misafirlerimiz Ayvalık'ta geçirdikleri sürede öncelikle Ayvalık'ı ve zeytini/zeytinyağını tanıma imkanı buldular.

Ayvalık'a gelinceye değin özellikle zeytinyağı konusunda kapsamlı bilgiye sahip olmayan çocuklar, Mutluköy 3. kilometredeki zeytin bahçesinde yapılan yılın ilk hasadına katıldılar ve zeytin topladılar.
Sözün burasında, geçen yıl Siirtli konuklarımız içinkurduğumuz bir cümleyi küçük bir değişiklikle, bir kez daha yinelemedenedemeyeceğiz: "Herkesin üzerinde birleştiği gibi, bu ziyaret Ayvalık ile
Erzurum arasında, geleceğe dönük dostluk temellerinin atılmasını sağlaması bakımından ayrı bir değer taşıyor."

 

Ayvalık’ta iz bırakan Muhip Özyiğit de anıldı

Muhip Özyiğit Sanat Merkezi’ndeki söyleşide Bilon Özyiğit Gürayman, hayatını zeytinciliğin ve dolayısıyla Ayvalık’ın gelişimine adamış olan babası Muhip Özyiğit’i anlattığı kitabını tanıttığı ve babasıyla ilgili anılarını paylaştı. Söyleşiyi çok sayıda kişi izledi ve kalabalık dışarıya taştı. Böylece, Ayvalık’ta Belediye Başkanlığı da yapan ve diktiği binlerce çam ağacıyla iz bırakan Muhip Özyiğit bir kez daha sevgi ve saygıyla anıldı.

Muhip Özyiğit Sanat Merkezi’ndeki bir başka etkinlikte ise, uzman isimler tarafından ağırlıklı olarak zeytinyağında kalite, duyusal analiz kriterleri ve ATO Zeytinyağı Analiz Laboratuvarı’nın çalışmalarına ilişkin sunumlar gerçekleştirildi. Sunumları Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya, Kimya Mühendisi Ümmühan Tibet ve ATO Laboratuvarı Uzmanı Suzan Kantarcı yaptı.

1   2

 Zeytin Bahçesinde Hasat Şöleni

 9. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri çerçevesinde düzenlenen geleneksel Hasat Töreni, bu yıl Mutluköy Yolu üzerindeki 3. kilometredeki zeytin bahçesinde, 2 Kasım 2013 Cumartesi günü yapıldı. Konukların yanı sıra bütün Ayvalıklıların davetli olduğu bu tören beklenenden çok daha kalabalık ve renkli geçti. Katılanlara keşkek, pliav, nohut, ayran, gözlemenin ikram edildiği buluşmada Ayvalık Sanat Fabrikası Şiir Drama Etkinliği olarak sergilenen performans ve Ayvalık Roman Orkestrası’nın müziği beğeniyle karşılandı.Şenlik programında söyleşilerin yanı sıra, her yıl olduğu gibi zeytinciliğin yaşadığı sorunların tartışıldığı ve çözüm önerilerinin sunulduğu aktiviteler de yer aldı.

NTP 1603

IMG 3579

 

Çok sayıda etkinlik birbirini izledi

İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Zeytinyağı: Türkiye’nin Milli Yağı” başlıklı panele de kalabalık bir izleyici kitlesi ilgi gösterdi. Moderatörlüğünü Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan’ın üstlendiği Panel’e şu isimler katıldı:

-Mevlüt Gümüş: TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü.

-Cahit Çetin: TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği Genel Başkanı.

-Ümit Ersoy: Ana Gıda Genel Müdürü.

Hasat Günleri’nde, sanat etkinlikleri de ihmal edilmedi elbette... Kent merkezindeki Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi’nde ve Cunda Pazar Yeri’ndeki zeytinyağı fabrikasında çok sayıda sanatçının eserlerinin yer aldığı karma ve özel sergiler açıldı.

Aysel Namlı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen bu etkinliklerden, Taksiyarhis Anıt Müzesi’ndeki Ayvalıklı Sanatçılar Karma Sergisi’ne şu

sanatçılar katıldı:

Resim: Emine Alışık, Tülay Bakan, Nurettin Belikırık, Metin Benek, Gülseren Kayalı, Fügen Leman, Özen Tokatlı, Azime Akbaş Yazıcı.

Fotoğraf: Zeynep Başkurt, Emine Berkan.

Seramik: Feza Oflazer, Naile Cimit

Heykel: Gülgün Haksal, Orhan İlyas, Sakine Özkan, Abdullah Şengörenoğlu.

Vitray: Gülbin Tuncel.

Yasemin Balkan’ın “Dokun-mak” adlı enstalasyonu ise Cunda Pazar Yeri’ndeki eski zeytinyağı fabrikasında, gerçekten çok özgün bir ortamda düzenlendi.

Eski Kültür bakanlarından B. Suat Çağlayan’ın imza günü bir başka kültür etkinliğiydi. Aslında bir çocuk doktoru olan ve gazetelerde siyasi, sosyal ve kültürel köşe yazıları da yazan Çağlayan, çok sayıda zeytin ağacı fotoğrafının da yer aldığı, “Ne Bilgesin Sen Zeytin Ağacı!” adlı kitabını imzaladı.

Bütün bu zenginliklerin yanı sıra film gösterimleri, tiyatro performansı, Hüsnü Arkan’ın verdiği halk konseri, Ayvalık bisikletlilerinin Sonbahar Gezisi gibi etkinlikler de umulanın üstünde bir ilgiyle karşılandı.

 IMG 3446

 

Temel amaçlardan biri de Ayvalık’ı tanıtmak

Her yıl artan bir ivmeyle Ayvalık’ın toplumsal ve ekonomik yaşamında vazgeçilmez bir yer edinen ve ciddi bir sponsor desteğini arkasına alan Hasat Günleri aynı zamanda Ayvalık’ın tanıtımında da önemli bir rol oynuyor. Zaten organizasyonun ana amaçlarından biri de bir “Tarih, mimari, doğa ve lezzet kenti” olan Ayvalık’ı tanıtmak, kentimize her yıl daha fazla sayıda yerli ve yabancı konuğun gelmesini sağlamak...

Bu amaca ulaşıldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yerel halkın, basının, üretici, tedarikçi ve satıcıların bir arayla gelerek sosyal bir hareketliliği paylaştığı Hasat Günleri, doğal olarak Ayvalık turizmine de ivme kazandırıyor. Hasat Günleri’nin her geçen yıl kalite ve katılımcı sayısı açılarından artış göstermesi, ilçemizde hizmet veren turizm işletmelerine önemli girdi sağlıyor.

Hasat Günleri otellerimize gerçekten ciddi bir canlılık getiriyor ve yarattığı potansiyelle kentimizin turizm sektörüne küçümsenemeyecek bir katkıda bulunuyor. Konaklama merkezlerinin doluluk oranının yüksekliğine paralel olarak alışveriş ortamı da hareketlendiğinden, esnafın yüzü daha çok gülüyor.

Ayvalık Ticaret Odası veAyvalık Belediyesi  tam dokuz yıldır Hasat Günleri’nin çıtasını her defasında daha da yukarılara taşımak için canla başla çalışıyor. Ve, Hasat Günleri, bu iki kurumun uyumlu işbirliği içinde, Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı farkındalığını arttırmak yolunda her geçen yıl daha başarılı sonuçlara ulaşıyor.

 

9. Hasat Günleri’nin ardından...

Ne söylediler?

NAİF YAVUZ-Ayvalık Kaymakam Vekili ve Gömeç Kaymakamı:

 “Kişi başına tüketimde istenilen seviyede değiliz”

 “Zeytinyağının sofralardaki süs eşyası olmaktan çıkarılması ve bütün yemeklerin vazgeçilmez bir ürünü haline getirilmesi gerekiyor.

 Bilindiği gibi, dünya zeytinyağı üretiminin önemli bir bölümünü Türkiye'nin gerçekleştiriyor. Buna rağmen kişi başı tüketim miktarına bakıldığında istenilen seviyede olmadığımızı üzülerek söylüyorum. Avrupa Birliği (AB) ortalaması kişi başına 14-16 litre iken ülkemizde bu rakam maalesef daha az. Bu miktar, komşumuz Yunanistan'da 25 litre, İtalya ve İspanya'da 18-20 litre civarında."

 

HASAN BÜLENT TÜRKÖZEN-Ayvalık Belediye Başkanı:

“Hasat Şenliği Ayvalık’ta turizm sezonunu uzatmayı amaçlıyor”

 “Zeytin, yaşadığı coğrafyayı besleyen, zenginleştiren, kültürünü, yaşam değerini artıran bir ağacın ürünüdür. Bu inançla, Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ticaret Odası, tam dokuz yıldan bu yana Hasat Günleri’nin çıtasını her defasında daha da yukarılara taşımak için canla başla çalışıyor.

 Hasat Günleri, bu iki kurumun uyumlu işbirliği içinde, Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı farkındalığını artırmak yolunda her geçen yıl daha başarılı sonuçlara ulaşıyor. Hasat Şenliği’nin bir başka amacı da Ayvalık’ta turizm sezonunu uzatmaya yöneliktir.

 Ayvalık turizmine en büyük darbeyi Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim-öğretim takvimi vuruyor. Çünkü, okullar ve sınavlar Haziran ayının sonunda bitiyor. Eylül’ün 15’inde de okullar yeni eğitim-öğretim yılı için start alıyor. Bu takvime bir de Ramazan ayının Temmuz ayına denk gelmesini eklersek, turizmcilere doğru düzgün bir sezon bırakmıyor.

 Ayvalık’ın turizmin yanı sıra butik zeytinyağcılık ile birlikte, her iki kulvarda yol alması gerekiyor. İlçemiz gurme konusunda da önemli yol kat etti. Ayvalık mutfağı zeytinyağlı yemekleriyle de önemli gelirler sağlamaya adaydır.”

 

RAHMİ GENÇER-Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı:

 

“Ayvalık’ı, halkımızla beraber çok daha üst noktalara taşıyacağız”

“Yoğun bir destekle gerçekleştirilen Hasat Günleri, artık Ayvalık'a mal olmuş bir şenlik haline dönüşmüş bulunuyor. Bu etkinliği düzenlerken çok önemli iki amacımız var:

 Birincisi zeytinyağı, ikincisi de Ayvalık ve turizmi... Yöremiz halkıyla bu beraberliği Ayvalık'ta oluşturduğumuz sürece bu bölgenin çok daha üst noktalara taşınacağına inanıyorum. Geldiğimiz nokta budur. Bu hasat da Ayvalık'ta birlik ve beraberlik örneği olmuştur.

 Türkiye'de, Ayvalık'ta zeytinyağı tüketimine fayda etmek için çalışıyoruz. 9 yılda çok yol kat ettik. 9 yıl önce Türkiye'de kişi başına 900 gram zeytinyağı tüketilirken bugün 1,7 kilograma çıktı. Hemen hemen iki kat artış olmuş. Bu zeytinyağı tüketimindeki artışın önemli bir payı da Ayvalık'taki etkinliklerdir."

 Etkinliğe geçen yıl Siirt'ten 40 öğrenci ve 5 öğretmenin gelmişti. Bu yıl da Erzurum'dan misafirlerimiz var. Onlarla birlikte olmaktan, onları Ayvalık’ta ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

 

 

 

 

 

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.