10.Ayvalık Zeytin Hasat Günleri Geride Kaldı

10. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri KAPSAMLI BİR program ve halkın yüksek katılımıyla gerçekleşti

Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Ziraat Odası işbirliğiyle gerçekleştirilen 10. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri 31 Ekim-2 Kasım 2014 günlerinde yapıldı. Şenlik, her zamankinden daha geniş bir katılımla ve daha renkli geçti. Bu yılki etkinlikler özel bir anlam taşıyordu. Çünkü Şenlik, ağırladığı yabancı konuk katılımcılarla ilk kez uluslararası bir perspektif kazandı.

10. kez düzenlenen Hasat Günleri’nin sloganı, zeytinyağının “insan sağlığına önemli katkısı” na dikkat çekmek ve bu yolla ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak amacıyla, “Zeytinyağı, Hayat Bağı” olarak belirlendi.

CLP

 

 

Bu arada, geçmiş yıllarda kullanılan ve hafızalardaki yerini koruyan “Zeytin Altından Değerlidir”, “Zeytinimi Seviyorum”, “Ortak İstek, Zeytine Destek”, “Zeytinyağı: Türkiye’nin Milli Yağı” gibi sloganlar da unutulmadı.

Artık gelenekselleşen Zeytin Hasat Günleri’nin önemli hedefleri var. Birincisi, Ayvalık zeytin ve zeytinyağının dünyaca ünlü kalitesine dikkat çekerek zeytinyağımıza yeni pazarlar kazandırmak ve ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak.

Zeytinyağı Pazarı bu konuda gerçekten önemli bir işlev kazanmış durumda... Özellikle yeni hasat yağların satışa sunulduğu bu Pazar hiç kuşkusuz, dünyaca ünlü Ayvalık zeytinyağının adını çok daha geniş bir alana yayarak bilinirliğini ve dolayısıyla pazar payının artmasını da beraberinde getiriyor.

Hasat Günleri’nin ikinci hedefi, bir “doğa, tarih, mimari ve lezzet kenti” olarak kendine özgü güzellikler barındıran Ayvalık’a, sadece Türkiye’nin değil dünyanın da dikkatini çekerek, kentteki turizm canlılığını daha geniş bir zaman dilimine yaymak.

Ayvalık, şenlik havasında geçen Hasat Günleri boyunca bu yıl yine çok sayıda konuk ağırladı. Sektörden yerli ve yabancı isimler, Ayvalık’ın ulusal ve yerel markaları, zeytine emek veren köylüler, müstahsiller, ihracatçılar, usta gazeteciler, deneyimli televizyoncular, zeytinyağına ilgi duyan yazarlar, gurmeler, sanatçılar, paylaşımları ve katkılarıyla yanımızdaydı.

Zeytin Hasat Günleri’nin bu yılki programı, bundan önceki dokuz şenlikte olduğu gibi halkın daha yoğun katılımı hedeflenerek hazırlandı. Bir başka deyişle herkesin kucaklanması amaçlandı.

MURATELİ KÖYÜNDEKİ HASAT TÖRENİ’NDEN HERKES MEMNUN AYRILDI

Hasat Günleri, 31 Ekim 2014 Cuma günü saat 10.30’da, yılların şefi Ergün Tekincan yönetimindeki Ayvalık Belediye Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Belediye otobüsleri duraklarından start alan “Zeytine Minnet” yürüyüşüyle başladı. Kalabalık bir kitlenin yer aldığı yürüyüşün hemen ardından Ayvalık Zeytinyağı Pazarı açıldı. Bu arada sokak eğlenceleri, canlı müzik performansı ve folklor gösterileri izlendi.

Aynı gün, artık Hasat Günleri’nin simgelerinden biri haline gelen balık-ekmek ikramı yapıldı. Dileyen herkese Cumhuriyet Meydanı’nda kurulan mutfaktan sardalya-ekmek servisi yapıldı.

Artık gelenekselleşen ve yoğun ilgi gören Hasat Töreni, Murateli köyündeki zeytin bahçesinde, 1 Kasım 2014 Cumartesi günü yapıldı. Törene konukların yanı sıra çok sayıda Ayvalıklı ilgi gösterdi.

Katılanlara tarhana çorbası, keşkek, nohut-pilav-ayran gibi ikramların yapıldığı Murateli buluşmasında bir zeytin toplama yarışması düzenlendi. Ayrıca, Ayvalık’ın çeşitli köşelerinden gelen ve Ayvalık Belediyesi gönüllüleri tarafından özel olarak eğitilen değişik yaş gruplarındaki çocukların oluşturduğu Zeytin Çekirdekleri Toplululuğu bir gösteri sundu. Ritim müziği ağırlıklı gösteri beğeniyle izlendi.

Serin ama güneşli bir havada gerçekleşen Hasat Töreni Ayvalık Milli Eğitim Müdürlüğü ve Zeytin Dostu Derneği’nin birlikte düzenlediği “Okullararası Öykü Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle devam etti.

 

İLK KEZ “EN İYİ ÇFTÇİ” ÖDÜLÜ VERİLDİ

Şenlik programında söyleşilerin yanısıra, her yıl olduğu gibi, zeytin sektörünün yaşadığı sorunların irdelendiği ve çözüm önerilerinin tartışıldığı aktiviteler de yer aldı.

Örneğin, Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen sektörel panelde İspanyol QV Ekstra International, “Kaliteli Zeytinyağının Üretim Süreci” başlıklı bir sunum yaptı. İzleyenlerin aktif katılımıyla daha da renklenen ve zenginleşen sunum ilgiyle karşılandı.

Cunda Kültür Merkezi’nde “Zeytinyağı: Hayat Bağı” başlıklı bir panel düzenlendi. Moderatörlüğünü Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Ümmühan Tibet’in üstlendiği Panel’e şu isimler katıldı:

-Neşet Akkoç: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı.

-Gürkan Renklidağ: Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı.

-Enrico Lupi: AkdenizZeytin Şehirleri Birliği Başkanı.

-Soledad Serrano: QV Extra International Başkanı.

Panel sonrasında, Ayvalık Ziraat Odası tarafından “En İyi Çiftçi” seçilen Mustafa Kürşat’a ödülü verildi.

SANAT, SPOR, MÜZİK... HASAT GÜNLERİ’NDE HEPSİ İÇ İÇEYDİ  

Hasat Günleri çerçevesinde Kırlangıç Fabrikası’nda bir kokteyl düzenlendi. Kokteylde Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer fabrikanın dönüştürülerek sosyal yaşama kazandırılması projesini anlattığı bir sunum yaptı. Projenin mimarı Ersen Gürsel katılanlara projenin detayları hakkında bilgi verdi.

Hasat Günleri’nde, sanat etkinlikleri de ihmal edilmedi. Kent merkezindeki Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi’nde Midillili ve Türk fotoğrafçıların eserlerinin yer aldığı “Derin Kökler, Ortak Kökler” sergisi ile Macaron Konağı’nda ”Bez Bebek” sergileri açıldı.

Şenlik programında spora da yer verildi. Altınova’da profesyonel ve amatör sporcuların katıldığı bir Yürüyüş Yarışı düzenlendi. 45 sporcunun mücadele ettiği yarışlar Genç Bayanlar, Genç Erkekler, Büyük Bayanlar ve Büyük Erkekler kategorilerinde gerçekleştirildi.

Bu arada Ayvalık Zeytinyağı Pazarı ziyaret edildi. Konuklara Zeytinyağı Temel Tadım Eğitimi verildi. Cunda Taksiyarhis Müzesi gezildi. Yaşayan Mutfak Ayvalık etkinlikleriyle birlikte, 10. Ayvalık Uluslararası Hasat Günleri sona erdi

Öte yandan, Ayvalık Ticaret Odası’nın kurumsal yayını Yakamoz’un 100 sayfa olarak hazırlanan ve Ayvalık’ı zeytininden turizmine bütün yönleriyle ve zengin görsellerle tanıtmayı amaçlayan “Hasat Günleri Özel Sayısı” öncelikle konuklara ulaştırıldı.

 

 

 

 

 

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.