Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri

Sayın Üyemiz,

T.C. Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlikleri, TOBB, Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Sanayi Odası işbirliğinde, Balıkesir İlindeki tüm Oda ve Borsalarımızın destekleriyle  "Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri" düzenlenecektir

İthalat ve İhracat yapan veya yapma arzusunda olan üyelerimize bu süreçte İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, İş Dünyası İçin Ticari Bilgiye Erişim, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yollarına ilişkin önemli bilgilerin aktarılacağı seminer 27 Kasım 2017 Pazartesi günü saat 09:00'da Balıkesir Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda başlayacaktır.

Eğitime katılmak isteyen üyelerimiz 24 Kasım 2017 Cuma günü 18:00'a kadar başvuru formunu doldurarak kayıt yaptırmak suretiyle seminerimize katılabileceklerdir.

Başvuru formu

Duyuru Yazısı

 

 

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Hasat Günleri'ne Katıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 5 Kasım Pazar günü 13. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri'ni ziyaret etti.

Odamızın davetlisi olarak Ayvalık'a gelen Hisarcıklıoğlu'na TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri de eşlik etti. Hasat Günleri kapsamında açılan Zeytinyağı Pazarı'nı gezen Hisarcıklıoğlu katılımcı firmaların hepsini ziyaret etti.  Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer'i ziyaretinin ardından Odamızda zeytinyağı sektör temsilcileri, bölge oda-borsa yöneticileri ile bir araya gelen Hisarcıklıoğlu önemli açıklamalarda bulundu.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ayvalık Ticaret Odası sayesinde Ayvalık zeytinyağının coğrafi işaret aldığını belirtirken, "Şimdi de Avrupa'da tescil ettirmek için girişimlere başladı. Avrupa'da Ayvalık Zeytinyağı bir marka olacak. Biz de bu süreçte her türlü desteği veriyoruz, vereceğiz. İnanıyorum ki, belediyemizin ve odamızın bu güzel çalışmaları sayesinde, Ayvalığın dünyaca ünlü zeytinyağı, hak ettiği noktaya ulaşacak" dediTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada bu etkinliğin hem Ayvalığın, hem de ülke ve ilçe ekonomisi için çok önemli olduğuna işaret etti. İnsan ömrünü uzatan üç ürün olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Bunları üçü de Türkiye'de yetişiyor; Zeytin, fındık ve üzüm. Ama biz bunların kıymetini hala tam olarak bilmiyoruz. Üstelik Zeytin hem zenginlik, hem barış sembolü. Zeytin ağacı, Ööyle bir ağaç ki, bin yıl yaşıyor. Başka hiç bir ağacın ömrü bu kadar değil. Zeytinin anavatanı bu coğrafya.  Dünya zeytin üretiminin yüzde 90'ı Akdeniz havzasında yapılıyor. Türkiye olarak dünya zeytin üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan'ın ardından 4. sıradayız. Bu sene ihracat anlamında iyi geçti. 100'den fazla ülkeye zeytinyağı ihraç ediyoruz. 2017 sezonunda zeytinyağı ihracatımız, önceki sezona göre yüzde 216 arttı ve 55 milyon dolardan 174 milyon dolara yükseldi" dedi.

IMG  559  ayvalık to 35

Devamını oku: TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Hasat Günleri'ne Katıldı

Başkanımız Kantarcı Hasat Panelinde Konuştu

Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı 4 Kasım 2017 tarihinde Küçükköy  Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Ulusal Değer Zeytinyağı, Küresel Hedef Bütün Dünya" temalı panelde şöyle konuştu:

"Bizler  Mutluyuz çünkü hasat günleri artık gelenekselleşti, kurumsallaştı hatta uluslararası bir kimlik kazandı.

Her yıl yurt içinden yurtdışından daha fazla konuk ağırlıyoruz.

Zeytinyağı pazarımız giderek daha çok ilgi görüyor.

Biz de bu olumlu gelişmeler doğrultusunda kendimize yeni hedefler belirledik

Yerel ve ulusal firmalarımızın her yıl zeytinyağı adına yapmış olduğu yatırımlar, yenilikler ve alt yapı çalışmaları bizlerin bu kararı almasında önemli bir etken olmuştur.

İfade etmem gerekirse şimdi dünyaya açılma zamanı. Hiç zaman yitirmeden kalitesinden emin olduğumuz zeytinyağımızı yurt dışında tanıtmalı ve pazarlamasını yapmalıyız. Türk zeytinyağını dünyada daha bilinir hale getirmeli ve katma değeri yüksek bir ürün olarak katılmasını sağlamalıyız. Her ne kadar markalı ürün ihracatına verilen teşvikle Türkiye'nin kutulu ve markalı zeytinyağı ihracatı arttıysa da bunu daha ileriye taşımak için neler yapmalıyız?

Devamını oku: Başkanımız Kantarcı Hasat Panelinde Konuştu

Başkanımız Kantarcı'nın Zeytinyağı Pazarı Açılış Konuşması

Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı 3 Kasım 2017 tarihinde Zeytin Hasat Günleri kapsamında açılan Zeytinyağı Pazarı açılışında şöyle konuştu:

" Bu yıl 13. sünü düzenlediğimiz Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Zeytinyağı Pazarına hoşgeldiniz.  Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı  olarak şahsım ve Odam adına sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Sözlerimin başında belirtmek isterim ki Hasat Günlerimiz ilk olmanın öncülüğü ve yılların birikimiyle alanını her yıl daha da genişletiyor. Üreticilerimiz, işletmelerimiz, sanayicilerimiz, kendi markalarını yaratan işadamlarımız , ithalatçılarımız, ihracatçılarımız, sanatçılarımız, medya mensuplarımız ve elbette halkımız şenliğimize her yıl daha da yoğun olarak katılıyor.

Şenlik boyunca Ayvalık olağanüstü bir canlılık yaşıyor ve bu bizleri çok mutlu ediyor. Hedeflerimiz ilk günden beri aynı: öncelikli hedefimiz Ayvalık Coğrafi İşaretli zeytinyağının dünyaca ünlü kalitesine dikkat çekmek. Zeytinyağımıza sadece ülkemizde değil tüm dünyada yeni pazarlar kazandırmak, aynı zamanda ülkemizdeki zeytinyağı tüketimini artırmak. Bu konuda Zeytinyağı Pazarımız çok önemli bir işlev kazanmış durumda. Özellikle yeni hasat yağlarının satışa sunulduğu bu Pazar hiç kuşkusuz dünyaca ünlü Ayvalık zeytinyağının adını çok daha geniş bir alana yayarak bilinirliliğinin ve dolayısıyla pazar payının artmasını beraberinde getiriyor.

Devamını oku: Başkanımız Kantarcı'nın Zeytinyağı Pazarı Açılış Konuşması

13. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri Programı

13. AYVALIK ULUSLARARASI ZEYTİN HASAT GÜNLERİ PROGRAMI

2 KASIM 2017 PERŞEMBE

10:00     Zeytinyağı Pazarı'nın ilk günü ve katılımcı firmaların yeni hasat ürünlerini tanıtması ve sergilemesi, Cumhuriyet Meydanı

11:00     "Fidandan Sofraya Zeytin" Fotoğraf Sergisi (Alberto Modiano-Haşmet Demirbil), Orhan Peker Sanat Galerisi

 

3 KASIM 2017 CUMA

09:30     "Zeytine Minnet Yürüyüşü" Ayvalık Migros Mağazası önünden Cumhuriyet Meydanı'na

10:00     Zeytinyağı Pazarı Açılışı, Cumhuriyet Meydanı 

              HASAT ETKİNLİKLERİ, YER: AKÇAPINAR KÖYÜ (Kozak Yolu 13.km)

11:30      Akçapınar köyüne transfer

               Ayvalık: Finansbak önü, Sarımsaklı:PTT önü, Altınova: İşbankası önü

12:00     Yemek ikramı 

14:00     Sektörel Panel: "Kaliteli Zeytinyağı Üretimi ve Markalaşmanın Önemi"

Moderatör: Murat Küçükçakır, Edremit Zeytin Üretme İstasyonu Müdürü 

Konuşmacılar: Sezer Altan, 9 Eylül Üniversitesi Rektör Danışmanı, Yeni Asır Gazetesi Köşe Yazarı

                        Dr. Suzan Kantarcı Savaş,  Ayvalık Ticaret Odası Zeytinyağı Duyusal Analiz Lab. Panel Lideri  

                        Zafer Bozgül, Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi

                        Yrd. Doç. Dr. Dilek Türker, Balıkesir Ticaret Borsası Danışmanı, Balıkesir Üniversitesi

16:00     Çocuk Oyunu: " Ege'nin Hazinesi" HazırlayanÖzel Ayşecik Ana Okulu

16:30     Konser: Funda Öztolan-Ahmet Karan

              Tarım aletleri, traktör firmaları, gübre ve zirai ilaç firmalarının ürünlerinin tanıtımları

19:00     Tek Kişilik Gösteri "Her Şeye Rağmen, Mazeret Yok" Dr. Şaban Kızıldağ Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitimci-Yazar
               İsmet İnönü Kültür Merkezi

4 KASIM  2017 CUMARTESİ

10:00     Panel:    "Ulusal Değer: Zeytinyağı, Küresel Hedef: Bütün Dünya"
                           
Küçükköy Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi
                        

                           Moderatör:
                           Vahap Munyar, Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı
                           Konuşmacılar:
                           Henrique Herculano, Portekiz CEPAAL Alentejo Zeytinyağları Araştırma ve Tanıtım Merkezi Teknik Müdürü
                           Ali Ekber Yıldırım, Dünya Gazetesi Tarım Yazarı
                           Ayhan Sicimoğlu, Yazar-Gezgin-Gurme-Müzisyen

13:00     Zeytinyağı Pazarı Ziyareti
              Çeşitli Etkinlikler

14:00     Zeytinyağı Temel Tadım Eğitimi, Ayvalık Ticaret Odası Zeytinyağı Analiz Laboratuvarı

16:00     Çocuk Oyunu: " Ege'nin Hazinesi", Sanat Fabrikası

 

5 KASIM PAZAR

10:00     Zeytinyağı Pazarı'nda çeşitli etkinlikler
               (Hasat Günleri boyunca Ayvalık'ın farklı köşelerinde Sokak Şarkıcıları ve konserler)


                          

 

KOSGEB KOBİGEL HİBELERİ

KOBİ'lerin hazırlayacağı projelere 300.000 TL'ye kadar Geri Ödemesiz, 700.000 TL'ye kadar Geri Ödemeli olmak üzere toplam 1.000.000 TL'ye kadar destek!

KOSGEB tarafından ülkenin ulusal ve uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, ekonomideki paylarının ve etkinliklerinin arttırılması ve  KOBİ'lerin rekabet güçlerinin ve sağladıkları katma değerin yükseltilmesi amacıyla KOBİGEL Destek Programı açıklanmıştır. Projenin son başvuru tarihi 20 Ekim 2017 dir.

Destek programı web sitesi için tıklayın

Program destek çağrısını okumak için tıklayın

 

kobigel

2017 Temmuz Bültenimiz Yayında

Odamızın temmuz ayı faaliyetlerini anlatan bültenimizi okumak için tıklayın

TKDK 2. Başvuru Çağrı İlanı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 12 Haziran 2017 tarihinde İkinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır. Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında sadece "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar" tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir. 

Başvurular  06.09.2017  tarihi  saat 09:00'dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır.  Online  Proje  Başvuru  Sistemi 26.09.2017 tarihi saat 21:00'da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 28.09.2017, saat 18:00'dır. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Ayrıntılı bilgil için tıklayın

TEB Ödemesiz Yaz Kampanyası

TEB Bankasının esnafa özel 3 ay ödemesiz 48 aya varan vadelerle verdiği kredi hakkında bilgi almak için tıklayın

Oda Aidat Borçları Yapılandırılıyor

"Bazı Alacakları Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"   ile Oda Aidat Borçları yapılandırılacaktır.

Odamıza aidat borcu olan ve daha önceki 6736 sayılı kanun kapsamında yapılandırma yapmamış üyeler  borçlarını gecikme cezasız peşin olarak ödeyebilir veya dileyen üyeler yine gecikme cezasız olarak 6 taksite kadar ödemek üzere yapılandırabilirler. Yasadan faydalanmak isteyen üyelerimizin en geç 31 Temmuz 2017 tarihine kadar ekteki dilekçeyle birlikte Odamıza başvuru yapmaları gerekmektedir.

  • Yasa 31.03.2017 tarihinden önceki  aidat borçlarını kapsamaktadır. 2017 yılı aidat borçları yasa kapsamına dahil edilmemiş olup, olağan süreleri içerisinde ödenmelidir.

  • Yasa kapsamında taksitlendirilen aidatlar 31 Ağustos 2017,  30 Eylül 2017, 31 Ekim 2017, 30  Kasım 2017,  31 Aralık 2017 ve 31  Ocak 2018 dönemlerinde altı eşit taksitte ödenecektir.

  • Yasa kapsamında yapılandırılan aidatların taksitlerinin ödeme süresinde kısmen veya tamamen ödenmemesi durumunda taksitler eski haline döndürülür ve gecikme cezası tahakkuk ettirilir.

  • Üyelik durumları askıya alınmış olan üyelerin Aidat borçlarını taksitlendirmeleri halinde son taksit ödeninceye kadar üyelik durumları askıda kalmaya devam edecek, aidat borçlarının tamamın ödenmesini müteakip Oda Yönetim Kurulu Kararıyla  üyelik durumları askıdan faale alınacaktır.

Yapılandırma Dilekçesi

 

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Tanıtım Toplantısı

19 Temmuz Çarşamba günü saat 13:30'da "Odamızda Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı"nın tanıtımı yapılacaktır.

Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen 'Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı'nın temel hedefi; Türkiye'de kadın girişimciliğinin ve kadınların iş hayatına katılımının geliştirilmesidir. Programın uygulama süresi 2014 – 2017 yılları arasında toplamda 4 yıldır.

Devamını oku: Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Tanıtım Toplantısı

15 Temmuz'u Asla Unutmayacağız, Unutturmayacağız

15 TEMMUZ'U ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

"GÜCÜMÜZ MİLLİ İRADE, HEDEF BÜYÜK TÜRKİYE"

13 Temmuz 2017 Perşembe günü Odamız Toplantı Salonunda, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Ayvalık Ziraat Odası Başkanları ve Yöneticileri biraraya gelerek 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin yıldönümü öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı, Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca ve Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay ortak açıklamada bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı 360 Oda ve Borsa, TÜRK-İŞ, TESK, MEMUR-SEN, HAK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, TİSK ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği  tarafından aynı anda düzenlenen basın bildirisini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı okudu.

IMG 2298

Devamını oku: 15 Temmuz'u Asla Unutmayacağız, Unutturmayacağız

15 Temmuz 2016 Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı

T.C. Ayvalık Kaymakamlığı tarafından düzenlenen "15 Temmuz 2016 Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı"

15 Temmuz Programı

TOBB Ramazan Ayı Yardımı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin her yıl finanse Ramazan ayı yardımıyla ilgili Ayvalık'taki muhtarlarla bir araya geldik. Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı toplantıda TOBB tarafından sağlanan 40.000 TL'lik destekle toplamda 666 ihtiyaç sahibi aileye gıda paketi yardımı  yapılacağını ve bu yardımı ailelere ulaştırma konusunda Muhtarlarımızla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

IMG 1793

TOBB Dijital Dönüşüm Projesi Eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin başlattığı dijital dönüşüm projesiyle ilgili yapılan eğitime personelimiz katıldı.

Ankara'da TOBB'da düzenlenen eğitime 14-15 ile 21-22 Haziran 2017 tarihlerinde Genel Sekreter Ahmet Baç, Muhasebe Memuru Nilgün Arslan ve Muamelat Memuru Korhan Varol katıldı.

Önümüzdeki aylardan itibaren Odamız üyeleri ; oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi, ihale durum belgesi gibi belgeleri Oda hizmet binasına gelmeden elektronik ortamda alabilecek ve  son yıllarda olduğu gibi oda aidatını da web sitemiz üzerinden ödeyebilecek.

IMG 20170622 121741

Zeytin Yasa Değişikliğine Karşı Lobi Çalışmalarımız

Change.org'da  Oda Meclis Üyemiz ve Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal tarafından başlatılan "Zeytin Hayattır" kampanyasına yaklaşık 300 bin kişi imza verdi. Toplanan imzaları Aydın Şensal ve Yönetim Kurulu Üyemiz Zeynep Kürşat Alumur  TBMM'de grubu bulunan dört partiye de teslim etti. İmza dosyalarını sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkan Vekili Erhan Usta, AKP Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ve HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu teslim aldı.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda zeytinliklerle tesis yapılmasını öngören düzenlemeler yoğun tepkiler üzerine, AKP, CHP ve MHP'li komisyon üyelerinin ortak önergesiyle geri çekildi.

Kamuoyunda haftalardır tartışılan yasanın geri çekilmesiyle zeytinlik alanları içinde ve bu alanlara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin gelişmesine mani olacak hiçbir tesis kurulamamasına ilişkin madde değiştirilmemiş oldu.

Zeytin üreticilerin görüşü almadan hazırlanan, üstelik tarımla ilgili değil, sanayiyle ilgili komisyonda görüşülen tasarıya her kesimden tepkiler yükselmişti. Muhalefet partileri milletvekillerinin yanı sıra üretici örgütleri, yerel yönetimler, çevreciler, sanatçılar, STK'lar ve her kesimden yurttaşın yarattığı kamuoyu baskısıyla ulaşılan bu sonuç sevinçle karşılandı.

2017-06-14-PHOTO-00000013  2017-06-14-PHOTO-00000021

4.Meslek Grubu Toplantısı Yapıldı


22 Mayıs 2017 tarihinde 4. meslek grubumuz toplandı. Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı'nın başkanlığında yapılan kahvaltılı toplantıda üyelerimiz özellikle Ayvalık merkezinde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler. Bu sıkıntıları ilgili mercilere bizzat ileteceğini söyleyen Kantarcı önümüzdeki aylarda bu toplantıların tekrarlanacağını dile getirdi.

  IMG 2252  IMG 2260

Zeytincilik Yasasına Karşı Ortak Açıklama

29 Mayıs 2017 tarihinde Burhaniye'de bir araya gelen Körfez bölgesinde üretim yapan zeytinciler, TBMM gündemine taşınan Zeytin Ağacı Koruma Kanunu değişikliğine karşı çıkarak zeytinlik alanların yok edilmemesini istedi.

Odamız Meclis Üyesi ve Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal yaptığı açıklamada gündemde olan yasa değişikliği ile birlikte dekarda 15 adetten az ağaç olan yerlerin zeytinlik sayılmayacağını. Şensal konuşmasına şöyle devam etti : 'Bu yasa değişikliğine  göre ülkede zeytinlik kalmayacak. Eski zeytinlikler seyrek dikildiği için bu vasfa uygun zeytinlik yoktur. Bütün zeytinlikler zeytinlik kapsamından çıkacak. Zeytinyağı ilaçtır. Ülsere çaredir. Yarayı iyileştirir. Zeytinyağı bebeğin kremidir, kanserin düşmanıdır. Yasanın geçmesi halinde, yediği içtiği her şeyden kuşku duyan halkın sağlıklı besine ulaşma hakkı engellenecek. Yasanın geri çekilmesini istiyoruz.'

burhaniye

Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Arttırılması Toplantısı

11 Mayıs 2017 tarihinde Odamızda Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Arttırılması toplantısı yapıldı.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda coğrafi işaret prosedürü, üreticinin devletten beklediği desteğin yanı sıra değiştirilmesi gündemde olan zeytincilik yasası da tartışıldı.

Toplantıda konuşmacı olarak Dr. Neşe Altıntaş, Gıda Mühendisi Türkan Karataş ve Ayvalık Ticaret Odası Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sorumlusu Kimya Mühendisi Yeşim Bayraktar yer aldı.

IMG 1786

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni

13-16 Mart 2017 tarihleri arasında bu yıl 2. kez düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimci adaylarına sertifikaları verildi.

10 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen törende Yönetim Kurulu Üyelerimiz kursiyerlere sertifikalarını teslim ettiler.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirip yeni iş kuracak olan girişimcilere KOSGEB, proje kabulü halinde,  50.000 TL'ye kadar hibe desteğinde bulunuyor.

IMG 1785

TOBB 73.Genel Kurul'una Katıldık

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 73. Genel Kurulu 24 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde TOBB ETÜ Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Genel Kurul'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, TOBB delegeleri, camianın temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Genel Kurula Odamız adına Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, Meclis Üyesi Aydın Şensal ve Genel Sekreter Ahmet Baç katıldı.

21948-3

Altınova Gıda İhtisas OSB Toplantıları Devam Ediyor

Ayvalık Altınova'da kurulması planlanan 'Altınova Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi' için çalışmalar devam ediyor. Ayvalık Belediyesi'nin girişimiyle başlatılan çalışmalarda Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri aktif rol alıyor.  Organize Sanayi Bölgesi için kurulan Ayvalık Gıda Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve OSB'ye katılacak isteyen firma yetkilileri  6 Nisan ve 17 Nisan tarihlerinde Odamızda düzenlenen toplantılarda bir araya geldi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer başkanlığında yapılan toplantılarda katılımcılara son gelişmeler hakkında bilgi verildi.

osbfoto  osbfoto2

Ticaret Sicil Müdürlükleri Toplantısına Katıldık

Ticaret Sicili Müdürlükleri 2. Bilgilendirme Toplantısı 4 Mart 2017 tarihinde TOBB Konferans salonunda yapıldı.

Toplantının açılışına TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Ali Emre Yurdakul, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Gümrük  ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın ve Gümrük  ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar katıldı.

Toplantıya Odamızdan Ticaret Sicil Müdürü Tolgahan Özgüner ve Ticaret Sicil Müdür Yardımcısı Nilgün Arslan katıldı.

Toplantıda, teknolojik altyapısı yenilenen ve yazılım geliştirme çalışmaları tamamlanan ve Mart ayı içerisinde tüm ticaret sicili müdürlüklerinde uygulamaya alınacak olan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'nin (MERSİS) yenilenen uygulamaları ve ticaret sicili işlemlerinde uygulamada yaşanan sorunlar hakkında bilgilendirme yapıldı.

7500-16

8.Meslek Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi

29 Mart 2017 tarihinde Odamızda 8. meslek grubu toplantısı yapıldı. Yapı ve inşaat sektöründeki üyelerimiz için  yapılan toplantıya  Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile Ayvalık Belediyesi İmar Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Üyelerimiz toplantıda belediye ile ilgili yaşadıkları sıkıntıları, aksaklıkları ve çözüm önerilerini yetkililere iletme fırsatı buldular.

IMG 1776

İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı

17 Mart 2017 tarihinde Odamızda SGK İl Müdürü Muhammet Sıddık Polat ve İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, işverenler için son derece avantajlı olan yeni devlet desteklerini üyelerimize anlattılar.

İstihdam seferberliği kapsamında yürütülen teşviklerle ilgili toplantıya üyelerimiz yoğun bir ilgi gösterdiler.

Bilindiği gibi ilave istihdam teşviki ile işverenlere yeni işe aldıkları çalışan için aylık 773 TL devlet katkısı veriliyor.

IMG 1762   IMG 1765

2017 Haziran Bültenimiz Yayında

Odamızın haziran ayı faaliyetlerinin anlatan aylık bültenimizi okumak için tıklayın

2017 Mayıs Bültenimiz Yayında

 Odamızın mayıs ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

2017 Nisan Bültenimiz Yayında

Odamızın nisan ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

2017 Mart Bültenimiz Yayında

 Odamızın mart ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

Ayvalık İhracat Raporu

Ayvalık'ta 2012-2015 yılları arasında gerçekleştirilen ihracatla ilgili bir rapor hazırlamış bulunmaktayız. Ege İhracatçı Birlikleri'nden alınan verilerle hazırladığımız raporları aşağıda bulabilirsiniz.

Ayvalık İhracat Rakamları 2012-2015

Ülkelere Göre Detaylı İhracat Rakamları

7. Olivtech Fuarı'na Katıldık

Odamız 27-30 Nisan 2017 tarihlerinde Fuar İzmir'de düzenlenen  7.Olivtech Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı'nda Ayvalık Belediyesi ile ortaklaşa olarak yer aldı.

Fuardaki standımıza  "Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti" kullanan sekiz zeytinyağı markası katıldı:  Aktepe, Ayvalık Köklü, Sadettin Topçu Kardeşler Zeytincilik, Ramadan Çetin, Özgün, Kürşat, Cmrt ve Monteida.

Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı, "Ayvalık Ticaret Odası olarak bu tip organizasyonlarda asıl hedefimiz dünya pazarında Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti'nin bilinirliliğini arttırmak ve dış pazarlarda Coğrafi İşarete sahip Ayvalıklı zeytinyağı sanayicilerini dış alımcılarla buluşturmak olduğunu" belirtti.

Kantarcı sözlerine şöyle devam etti: " Olivtech Zeytin, Zerytinyağı ve Teknolojileri Fuarı çerçevesinde düzenlenen 'Mario Solinas Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışması' dünyanın en saygın yarışmaları arasında yer alıyor. Bu nedenle ülkemizde düzenleniyor olması hakikaten çok önemli. Fuara Ayvalık'tan sekiz farklı markanın katılıyor olmasını çok önemsiyoruz. Hepsi coğrafi işaret taşıyan, tüketici nezdinde kendini kanıtlamış markalar. Bu durum bizler için ayrı bir sevinç ve gurur kaynağı. Çünkü bu sayede Ayvalık'ımızın zeytinyağları tüm dünyada tanınacak."

 oliv3  oliv10

Devamını oku: 7. Olivtech Fuarı'na Katıldık

2017 Şubat Bültenimiz Yayında

Odamızın Şubat ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

2017 Ocak Bültenimiz Yayında

Odamızın Ocak ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

"Nefes Kredisi" İmkanları

TOBB Nefes Kredisi kapsamında gerçekleşen kredi kullanımlarında 250 TL banka ve 250 TL KGF başvuru masrafı ile kefalet oranının % 05'i (bindebeş) oranında komisyon olmak üzere bir takım ücretler ödenmektedir. Ancak 27.02.2017 tarih, 2017/9969 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile KOBİ'lerde kefalet oranı % 85 den % 90 a yükseltilmiş ve komisyon oranı da hiçbir masraf olmaksızın  ( banka ve KGF dahil olmak üzere) % 0,03 (onbindeüç) oranına düşürülmüştür.

Dolayısıyla yeni BKK gereği 20 Mart 2017 tarihi itibariyle TOBB Nefes Kredisi kapsamında Ziraat Bankası ve Denizbank'tan kullanılacak kredilerde, kredinin sadece % 0,03'ü ( onbindeüç) kadar bir masraf alınabilecektir.

Yatırımcılar İçin Devlet Destekleri Eğitimi

Yatırımcılar İçin Devlet Destekleri Eğitimi

Balıkesir'deki yatırımcılar ve Balıkesir'e yatırım yapmak isteyenler için konularının uzmanları tarafından Devlet Destekleri Eğitimi düzenlenecektir. 4 Nisan 2017 tarihinde GMKA Balıkesir Hizmet Binasında düzenlenecek olan eğitimin programı aşağıda yer almaktadır.

Katılım için aşağıdaki bağlantıdan kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt için tıklayın

Devamını oku: Yatırımcılar İçin Devlet Destekleri Eğitimi

SGK ve İŞKUR İl Müdürleri Yeni Teşvikleri Anlatıyor

17 Mart Cuma günü saat 10:00'da Odamızda SGK İl Müdürü Muhammet Sıddık Polat ve İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, işverenler için son derece avantajlı olan yeni devlet desteklerini üyelerimize anlatacaklar.

Bilindiği gibi ilave istihdam teşviki ile işverenlere yeni işe aldıkları çalışan için aylık 773 TL devlet katkısı veriliyor. İlave istihdam desteği, işbaşı eğitim teşviki, kadın ve genç teşviki, engelli sigorta pirim teşviki ve diğer desteklerin anlatılacağı toplantı Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonunda yapılacak olup herkesin katılımına açıktır.

 istihdam

 

 

Alt Kategoriler

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.