2017 Temmuz Bültenimiz Yayında

Odamızın temmuz ayı faaliyetlerini anlatan bültenimizi okumak için tıklayın

TKDK 2. Başvuru Çağrı İlanı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 12 Haziran 2017 tarihinde İkinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır. Bu Başvuru Çağrı İlanı kapsamında sadece "Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar" tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir. 

Başvurular  06.09.2017  tarihi  saat 09:00'dan itibaren, yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır.  Online  Proje  Başvuru  Sistemi 26.09.2017 tarihi saat 21:00'da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 28.09.2017, saat 18:00'dır. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Ayrıntılı bilgil için tıklayın

TEB Ödemesiz Yaz Kampanyası

TEB Bankasının esnafa özel 3 ay ödemesiz 48 aya varan vadelerle verdiği kredi hakkında bilgi almak için tıklayın

Oda Aidat Borçları Yapılandırılıyor

"Bazı Alacakları Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"   ile Oda Aidat Borçları yapılandırılacaktır.

Odamıza aidat borcu olan ve daha önceki 6736 sayılı kanun kapsamında yapılandırma yapmamış üyeler  borçlarını gecikme cezasız peşin olarak ödeyebilir veya dileyen üyeler yine gecikme cezasız olarak 6 taksite kadar ödemek üzere yapılandırabilirler. Yasadan faydalanmak isteyen üyelerimizin en geç 31 Temmuz 2017 tarihine kadar ekteki dilekçeyle birlikte Odamıza başvuru yapmaları gerekmektedir.

  • Yasa 31.03.2017 tarihinden önceki  aidat borçlarını kapsamaktadır. 2017 yılı aidat borçları yasa kapsamına dahil edilmemiş olup, olağan süreleri içerisinde ödenmelidir.

  • Yasa kapsamında taksitlendirilen aidatlar 31 Ağustos 2017,  30 Eylül 2017, 31 Ekim 2017, 30  Kasım 2017,  31 Aralık 2017 ve 31  Ocak 2018 dönemlerinde altı eşit taksitte ödenecektir.

  • Yasa kapsamında yapılandırılan aidatların taksitlerinin ödeme süresinde kısmen veya tamamen ödenmemesi durumunda taksitler eski haline döndürülür ve gecikme cezası tahakkuk ettirilir.

  • Üyelik durumları askıya alınmış olan üyelerin Aidat borçlarını taksitlendirmeleri halinde son taksit ödeninceye kadar üyelik durumları askıda kalmaya devam edecek, aidat borçlarının tamamın ödenmesini müteakip Oda Yönetim Kurulu Kararıyla  üyelik durumları askıdan faale alınacaktır.

Yapılandırma Dilekçesi

 

Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Tanıtım Toplantısı

19 Temmuz Çarşamba günü saat 13:30'da "Odamızda Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı"nın tanıtımı yapılacaktır.

Avrupa Birliği, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen 'Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı'nın temel hedefi; Türkiye'de kadın girişimciliğinin ve kadınların iş hayatına katılımının geliştirilmesidir. Programın uygulama süresi 2014 – 2017 yılları arasında toplamda 4 yıldır.

Devamını oku: Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı Tanıtım Toplantısı

15 Temmuz'u Asla Unutmayacağız, Unutturmayacağız

15 TEMMUZ'U ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ

"GÜCÜMÜZ MİLLİ İRADE, HEDEF BÜYÜK TÜRKİYE"

13 Temmuz 2017 Perşembe günü Odamız Toplantı Salonunda, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Ayvalık Ziraat Odası Başkanları ve Yöneticileri biraraya gelerek 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişiminin yıldönümü öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı, Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca ve Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay ortak açıklamada bulundu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı 360 Oda ve Borsa, TÜRK-İŞ, TESK, MEMUR-SEN, HAK-İŞ, Türkiye KAMU-SEN, TİSK ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği  tarafından aynı anda düzenlenen basın bildirisini Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı okudu.

IMG 2298

Devamını oku: 15 Temmuz'u Asla Unutmayacağız, Unutturmayacağız

15 Temmuz 2016 Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı

T.C. Ayvalık Kaymakamlığı tarafından düzenlenen "15 Temmuz 2016 Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Programı"

15 Temmuz Programı

TOBB Ramazan Ayı Yardımı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin her yıl finanse Ramazan ayı yardımıyla ilgili Ayvalık'taki muhtarlarla bir araya geldik. Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı toplantıda TOBB tarafından sağlanan 40.000 TL'lik destekle toplamda 666 ihtiyaç sahibi aileye gıda paketi yardımı  yapılacağını ve bu yardımı ailelere ulaştırma konusunda Muhtarlarımızla işbirliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

IMG 1793

TOBB Dijital Dönüşüm Projesi Eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin başlattığı dijital dönüşüm projesiyle ilgili yapılan eğitime personelimiz katıldı.

Ankara'da TOBB'da düzenlenen eğitime 14-15 ile 21-22 Haziran 2017 tarihlerinde Genel Sekreter Ahmet Baç, Muhasebe Memuru Nilgün Arslan ve Muamelat Memuru Korhan Varol katıldı.

Önümüzdeki aylardan itibaren Odamız üyeleri ; oda kayıt belgesi, faaliyet belgesi, ihale durum belgesi gibi belgeleri Oda hizmet binasına gelmeden elektronik ortamda alabilecek ve  son yıllarda olduğu gibi oda aidatını da web sitemiz üzerinden ödeyebilecek.

IMG 20170622 121741

Zeytin Yasa Değişikliğine Karşı Lobi Çalışmalarımız

Change.org'da  Oda Meclis Üyemiz ve Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal tarafından başlatılan "Zeytin Hayattır" kampanyasına yaklaşık 300 bin kişi imza verdi. Toplanan imzaları Aydın Şensal ve Yönetim Kurulu Üyemiz Zeynep Kürşat Alumur  TBMM'de grubu bulunan dört partiye de teslim etti. İmza dosyalarını sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkan Vekili Erhan Usta, AKP Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı ve HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu teslim aldı.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda zeytinliklerle tesis yapılmasını öngören düzenlemeler yoğun tepkiler üzerine, AKP, CHP ve MHP'li komisyon üyelerinin ortak önergesiyle geri çekildi.

Kamuoyunda haftalardır tartışılan yasanın geri çekilmesiyle zeytinlik alanları içinde ve bu alanlara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin gelişmesine mani olacak hiçbir tesis kurulamamasına ilişkin madde değiştirilmemiş oldu.

Zeytin üreticilerin görüşü almadan hazırlanan, üstelik tarımla ilgili değil, sanayiyle ilgili komisyonda görüşülen tasarıya her kesimden tepkiler yükselmişti. Muhalefet partileri milletvekillerinin yanı sıra üretici örgütleri, yerel yönetimler, çevreciler, sanatçılar, STK'lar ve her kesimden yurttaşın yarattığı kamuoyu baskısıyla ulaşılan bu sonuç sevinçle karşılandı.

2017-06-14-PHOTO-00000013  2017-06-14-PHOTO-00000021

4.Meslek Grubu Toplantısı Yapıldı


22 Mayıs 2017 tarihinde 4. meslek grubumuz toplandı. Yönetim Kurulu Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı'nın başkanlığında yapılan kahvaltılı toplantıda üyelerimiz özellikle Ayvalık merkezinde yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler. Bu sıkıntıları ilgili mercilere bizzat ileteceğini söyleyen Kantarcı önümüzdeki aylarda bu toplantıların tekrarlanacağını dile getirdi.

  IMG 2252  IMG 2260

Zeytincilik Yasasına Karşı Ortak Açıklama

29 Mayıs 2017 tarihinde Burhaniye'de bir araya gelen Körfez bölgesinde üretim yapan zeytinciler, TBMM gündemine taşınan Zeytin Ağacı Koruma Kanunu değişikliğine karşı çıkarak zeytinlik alanların yok edilmemesini istedi.

Odamız Meclis Üyesi ve Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Aydın Şensal yaptığı açıklamada gündemde olan yasa değişikliği ile birlikte dekarda 15 adetten az ağaç olan yerlerin zeytinlik sayılmayacağını. Şensal konuşmasına şöyle devam etti : 'Bu yasa değişikliğine  göre ülkede zeytinlik kalmayacak. Eski zeytinlikler seyrek dikildiği için bu vasfa uygun zeytinlik yoktur. Bütün zeytinlikler zeytinlik kapsamından çıkacak. Zeytinyağı ilaçtır. Ülsere çaredir. Yarayı iyileştirir. Zeytinyağı bebeğin kremidir, kanserin düşmanıdır. Yasanın geçmesi halinde, yediği içtiği her şeyden kuşku duyan halkın sağlıklı besine ulaşma hakkı engellenecek. Yasanın geri çekilmesini istiyoruz.'

burhaniye

Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Arttırılması Toplantısı

11 Mayıs 2017 tarihinde Odamızda Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Arttırılması toplantısı yapıldı.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Pazarlama Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda coğrafi işaret prosedürü, üreticinin devletten beklediği desteğin yanı sıra değiştirilmesi gündemde olan zeytincilik yasası da tartışıldı.

Toplantıda konuşmacı olarak Dr. Neşe Altıntaş, Gıda Mühendisi Türkan Karataş ve Ayvalık Ticaret Odası Zeytinyağı Duyusal Analiz Laboratuvarı Sorumlusu Kimya Mühendisi Yeşim Bayraktar yer aldı.

IMG 1786

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Sertifika Töreni

13-16 Mart 2017 tarihleri arasında bu yıl 2. kez düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimci adaylarına sertifikaları verildi.

10 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen törende Yönetim Kurulu Üyelerimiz kursiyerlere sertifikalarını teslim ettiler.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirip yeni iş kuracak olan girişimcilere KOSGEB, proje kabulü halinde,  50.000 TL'ye kadar hibe desteğinde bulunuyor.

IMG 1785

TOBB 73.Genel Kurul'una Katıldık

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 73. Genel Kurulu 24 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde TOBB ETÜ Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Genel Kurul'a Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, TOBB delegeleri, camianın temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Genel Kurula Odamız adına Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, Meclis Üyesi Aydın Şensal ve Genel Sekreter Ahmet Baç katıldı.

21948-3

Altınova Gıda İhtisas OSB Toplantıları Devam Ediyor

Ayvalık Altınova'da kurulması planlanan 'Altınova Gıda ve Gıda İşlemeleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi' için çalışmalar devam ediyor. Ayvalık Belediyesi'nin girişimiyle başlatılan çalışmalarda Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri aktif rol alıyor.  Organize Sanayi Bölgesi için kurulan Ayvalık Gıda Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve OSB'ye katılacak isteyen firma yetkilileri  6 Nisan ve 17 Nisan tarihlerinde Odamızda düzenlenen toplantılarda bir araya geldi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer başkanlığında yapılan toplantılarda katılımcılara son gelişmeler hakkında bilgi verildi.

osbfoto  osbfoto2

Ticaret Sicil Müdürlükleri Toplantısına Katıldık

Ticaret Sicili Müdürlükleri 2. Bilgilendirme Toplantısı 4 Mart 2017 tarihinde TOBB Konferans salonunda yapıldı.

Toplantının açılışına TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Ali Emre Yurdakul, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel, Gümrük  ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın ve Gümrük  ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar katıldı.

Toplantıya Odamızdan Ticaret Sicil Müdürü Tolgahan Özgüner ve Ticaret Sicil Müdür Yardımcısı Nilgün Arslan katıldı.

Toplantıda, teknolojik altyapısı yenilenen ve yazılım geliştirme çalışmaları tamamlanan ve Mart ayı içerisinde tüm ticaret sicili müdürlüklerinde uygulamaya alınacak olan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi'nin (MERSİS) yenilenen uygulamaları ve ticaret sicili işlemlerinde uygulamada yaşanan sorunlar hakkında bilgilendirme yapıldı.

7500-16

8.Meslek Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi

29 Mart 2017 tarihinde Odamızda 8. meslek grubu toplantısı yapıldı. Yapı ve inşaat sektöründeki üyelerimiz için  yapılan toplantıya  Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile Ayvalık Belediyesi İmar Müdürlüğü yetkilileri katıldı. Üyelerimiz toplantıda belediye ile ilgili yaşadıkları sıkıntıları, aksaklıkları ve çözüm önerilerini yetkililere iletme fırsatı buldular.

IMG 1776

İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı

17 Mart 2017 tarihinde Odamızda SGK İl Müdürü Muhammet Sıddık Polat ve İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, işverenler için son derece avantajlı olan yeni devlet desteklerini üyelerimize anlattılar.

İstihdam seferberliği kapsamında yürütülen teşviklerle ilgili toplantıya üyelerimiz yoğun bir ilgi gösterdiler.

Bilindiği gibi ilave istihdam teşviki ile işverenlere yeni işe aldıkları çalışan için aylık 773 TL devlet katkısı veriliyor.

IMG 1762   IMG 1765

2017 Haziran Bültenimiz Yayında

Odamızın haziran ayı faaliyetlerinin anlatan aylık bültenimizi okumak için tıklayın

2017 Mayıs Bültenimiz Yayında

 Odamızın mayıs ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

2017 Nisan Bültenimiz Yayında

Odamızın nisan ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

2017 Mart Bültenimiz Yayında

 Odamızın mart ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

Ayvalık İhracat Raporu

Ayvalık'ta 2012-2015 yılları arasında gerçekleştirilen ihracatla ilgili bir rapor hazırlamış bulunmaktayız. Ege İhracatçı Birlikleri'nden alınan verilerle hazırladığımız raporları aşağıda bulabilirsiniz.

Ayvalık İhracat Rakamları 2012-2015

Ülkelere Göre Detaylı İhracat Rakamları

7. Olivtech Fuarı'na Katıldık

Odamız 27-30 Nisan 2017 tarihlerinde Fuar İzmir'de düzenlenen  7.Olivtech Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı'nda Ayvalık Belediyesi ile ortaklaşa olarak yer aldı.

Fuardaki standımıza  "Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti" kullanan sekiz zeytinyağı markası katıldı:  Aktepe, Ayvalık Köklü, Sadettin Topçu Kardeşler Zeytincilik, Ramadan Çetin, Özgün, Kürşat, Cmrt ve Monteida.

Başkanımız Benhan İbrahim Kantarcı, "Ayvalık Ticaret Odası olarak bu tip organizasyonlarda asıl hedefimiz dünya pazarında Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti'nin bilinirliliğini arttırmak ve dış pazarlarda Coğrafi İşarete sahip Ayvalıklı zeytinyağı sanayicilerini dış alımcılarla buluşturmak olduğunu" belirtti.

Kantarcı sözlerine şöyle devam etti: " Olivtech Zeytin, Zerytinyağı ve Teknolojileri Fuarı çerçevesinde düzenlenen 'Mario Solinas Naturel Sızma Zeytinyağı Yarışması' dünyanın en saygın yarışmaları arasında yer alıyor. Bu nedenle ülkemizde düzenleniyor olması hakikaten çok önemli. Fuara Ayvalık'tan sekiz farklı markanın katılıyor olmasını çok önemsiyoruz. Hepsi coğrafi işaret taşıyan, tüketici nezdinde kendini kanıtlamış markalar. Bu durum bizler için ayrı bir sevinç ve gurur kaynağı. Çünkü bu sayede Ayvalık'ımızın zeytinyağları tüm dünyada tanınacak."

 oliv3  oliv10

Devamını oku: 7. Olivtech Fuarı'na Katıldık

2017 Şubat Bültenimiz Yayında

Odamızın Şubat ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

2017 Ocak Bültenimiz Yayında

Odamızın Ocak ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

"Nefes Kredisi" İmkanları

TOBB Nefes Kredisi kapsamında gerçekleşen kredi kullanımlarında 250 TL banka ve 250 TL KGF başvuru masrafı ile kefalet oranının % 05'i (bindebeş) oranında komisyon olmak üzere bir takım ücretler ödenmektedir. Ancak 27.02.2017 tarih, 2017/9969 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile KOBİ'lerde kefalet oranı % 85 den % 90 a yükseltilmiş ve komisyon oranı da hiçbir masraf olmaksızın  ( banka ve KGF dahil olmak üzere) % 0,03 (onbindeüç) oranına düşürülmüştür.

Dolayısıyla yeni BKK gereği 20 Mart 2017 tarihi itibariyle TOBB Nefes Kredisi kapsamında Ziraat Bankası ve Denizbank'tan kullanılacak kredilerde, kredinin sadece % 0,03'ü ( onbindeüç) kadar bir masraf alınabilecektir.

Yatırımcılar İçin Devlet Destekleri Eğitimi

Yatırımcılar İçin Devlet Destekleri Eğitimi

Balıkesir'deki yatırımcılar ve Balıkesir'e yatırım yapmak isteyenler için konularının uzmanları tarafından Devlet Destekleri Eğitimi düzenlenecektir. 4 Nisan 2017 tarihinde GMKA Balıkesir Hizmet Binasında düzenlenecek olan eğitimin programı aşağıda yer almaktadır.

Katılım için aşağıdaki bağlantıdan kayıt olunması gerekmektedir. Kayıt için tıklayın

Devamını oku: Yatırımcılar İçin Devlet Destekleri Eğitimi

SGK ve İŞKUR İl Müdürleri Yeni Teşvikleri Anlatıyor

17 Mart Cuma günü saat 10:00'da Odamızda SGK İl Müdürü Muhammet Sıddık Polat ve İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, işverenler için son derece avantajlı olan yeni devlet desteklerini üyelerimize anlatacaklar.

Bilindiği gibi ilave istihdam teşviki ile işverenlere yeni işe aldıkları çalışan için aylık 773 TL devlet katkısı veriliyor. İlave istihdam desteği, işbaşı eğitim teşviki, kadın ve genç teşviki, engelli sigorta pirim teşviki ve diğer desteklerin anlatılacağı toplantı Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonunda yapılacak olup herkesin katılımına açıktır.

 istihdam

 

 

Türkiye Teknoloji Buluşmaları

Türkiye Teknoloji Buluşmaları - Balıkesir

TOBB ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) işbirliğinde Turkcell Ana Sponsorluğunda EticaretSEM tarafından organize edilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları, Güney Marmara Bölgesini hedefleyecek ve  9 Mart 2017 tarihinde saat 12:00'de Balkonuk,  Balıkesir'de  gerçekleşecek.

Gün geçtikçe sahnesi ve destekçileri genişleyen ve iş dünyasının teknolojik gereksinimlerini masaya yatıran, gündem yaratan teknolojik girişimciliğin farkındalığını yaratan, KOBİ'ler  ve Girişimcilerin yoğun ilgisini çeken buluşmalar Balıkesir Sanayi odası ve Balıkesir Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleşecek.Teknolojinin ve internet tabanlı iş modellerinin öne çıktığı sunumlarda, Girişimcilik, E-Ticaret ve İletişim teknolojilerindeki yenilikler sahnede olacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da konuşmacı olarak yer alacağı etkinliğin programı ve kayıt olmak için tıklayın

TTB

Ayvalık, Burhaniye, Edremit Ticaret Odası Personeline ISO 9001 Eğitimi

25 Şubat Cumartesi günü Odamızda ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Temel Prensipler Eğitimi gerçekleştirildi. Ayvalık, Burhaniye ve Edremit Ticaret Odası çalışanlara yönelik düzenlenen eğitimi Kalite Danışmanı M. Önder Aydın gerçekleştirdi.

Edremit Körfezinde yer alan  ve TOBB Akreditasyon Sistemi'nde yer alan 3 Ticaret Odası'nın ortaklaşa düzenlediği ve yenilenen ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'nin temel prensiplerinin Oda çalışanlarına anlatıldığı eğitimde Kalite Standardında yer alan önemli değişiklikler anlatıldı.

Kalite ve Akreditasyon sistemiyle ilgili ortak eğitimler önümüzdeki aylarda devam edecek.

 

IMG 6913

IMG 6907

Balıkesir Milli İstihdam Seferberliği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile başlayan Milli İstihdam Seferberliği ile ilgili olarak Balıkesir'de de "Balıkesir Milli İstihdam Seferberliği" toplantısı düzenlendi.

Milli İstihdam Seferberliği'ne Balıkesir  sessiz kalmadı. 16 Şubat 2017 tarihinde Vali Ersin Yazıcı öncülüğünde "Balıkesir Milli İstihdam Seferberliği" toplantısı Balıkesir'de düzenlendi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'de yer alan Ticaret Oda ve Borsaları ile  Sanayi Odalarının Yöneticileri, Kurum Müdürleri, STK temsilcileri, yatırımcı, sanayici ve iş adamları katıldı. Toplantıya Odamızdan Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Sakallı, Yönetim Kurulu Üyeleri Halil Cevdet Kantarcı ve Mehmet Salih Işık katıldı.

Artı istihdam teşvikinde günlük 22,22 TL sigorta prim desteği verilecektir.

Örneğin: Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan bir işveren asgari ücret üzerinden bir kişiyi ilave olarak işe aldığı takdirde, Teşvik öncesi asgari ücretli bir işçinin işveren maliyeti : 2.177,44 TL iken Devlet Desteği: 666,60 (SGK) + 106,81 (Vergi) = 773,41 TL düşüldüğünde Teşvik sonrası asgari ücretli bir işçinin işverene maliyeti: 2.177,44 –  773,41 = 1.404,03 TL olmaktadır.

istihdam 1

istihdam 2

 

"Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" Kapsamında İŞKUR Odamızda Stand Açtı

Türkiye İş Kurumu Edremit Hizmet Merkezi "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" kapsamında iş arayan kaydı oluşturmak, işe yönlendirmek, açık işleri almak, işsizlik sigortası ve aktif işgücü hizmetleri ile ilgili konularda daha fazla vatandaşa ulaşabilmek ve bugüne kadar yolu İşkur'a düşmemiş vatandaşlara ve işverenlere daha yakın temas ve daha fazla hizmet vermek amacıyla stantlarda hizmet vermeye başlamıştır.

Bundan böyle İŞKUR İş ve Meslek Danışmanlarınca Belediyelerde, Kaymakamlıklarda, Üniversitelerde, Oda ve Borsalarda, meydanlarda, parklarda, pazaryerlerinde ve camii önlerinde  stantlar açılacaktır. Bu kapsamda 16 Şubat 2017 tarihinde İŞKUR İş ve Meslek Danışmanları Odamızda stant açtılar.

iskur1

Artı İstihdam Teşviki

Artı İstihdam Teşviki

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Artı İstihdam Teşvik Programını başlattı.
4/1-a kapsamında sigortalı çalıştıran özel sektör işverenleri, İŞKUR'a kayıtlı işsizler arasından işe aldıkları kişiler için teşvikten faydalanabilmektedir.

Sigortalı açısından;
- 01.02.2017 ile 31.12.2017 tarihleri arasında işe alınmış olmak

-Fiilen çalışmak

-İşe başladığı tarihten önceki üç aylık dönemde SGK'ya verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerinde  veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı olmamak.

İşveren açısından;

-Özel sektör işvereni olmak

-Sigortalıların, 2016 yılı Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olmaları

-İşyerinden kaynaklanan yasal ödeme süresi geçmiş prim ve idari para cezası borcunun bulunmaması

-Aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içinde vermek

-Sigorta primlerini yasal süresi içinde ödemek

-Kayıt dışı sigortalı çalıştırıldığı yönünde bir tespitin bulunmaması.

Artı istihdam teşvikinde günlük 22,22 TL sigorta prim desteği verilecektir.

Örneğin: Yukarıda belirtilen koşulları sağlayan bir işveren asgari ücret üzerinden bir kişiyi ilave olarak işe aldığı takdirde, Teşvik öncesi asgari ücretli bir işçinin işveren maliyeti : 2.177,44 TL iken Devlet Desteği: 666,60 (SGK) + 106,81 (Vergi) = 773,41 TL düşüldüğünde Teşvik sonrası asgari ücretli bir işçinin işverene maliyeti: 2.177,44 –  773,41 = 1.404,03 TL olmaktadır.

2016 Aralık Bültenimiz Yayında

Odamızın Aralık ayı faaliyetlerini anlatan bülteni okumak için tıklayın

Ölçü ve Tartı Aletleri Denetimi

Bilindiği üzere, ölçü ve tartı aleti kullanan üyelerimiz kullanmakta oldukları ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayene ve damgalama işlemleri için belli sürelerde 1 Ocak - 28 Şubat 2017  tarihleri arasında ilgili birimlere periyodik muayene müracaat beyannamesini vermek zorundadırlar.

Yönetmelikle yeniden düzenlenen bu denetimlerle ilgili cezai müeyyidelerle karşılaşmamanız için Odamızdan gerekli bilgiyi almanızı önemle rica ederiz. Bilgi için 266-3121517 (Dahili 13)

Devamını oku: Ölçü ve Tartı Aletleri Denetimi

Balıkesir Yatırım Rehberleri

Balıkesir'in, il yatırım potansiyelini tanıtmak amacıyla Türkçe ve İngilizce olarak Tarım ve Hayvancılık, Sanayi, Turizm, Madencilik ve Enerji sektörlerine yönelik il yatırım rehberleri ile Lojistik Atlas ve Balıkesir'de Yatırım Yapmak İçin 101 Neden adlı tanıtım rehberleri hazırlanmıştır. Bu rehberler ile ilin yatınm ortamının öne çıkan sektörler bazında genel hatları ile tanıtımı hedeflenmektedir. Rehberler yatırımcı bakış açısı ile kurgulanmış olup potansiyel bir yatınmcının ihtiyaç duyabileceği bilgileri içerecek şekilde dizayn edilmiştir. Hazırlanan dokümanların fuar, kongre ve toplantılarda yerli ve yabancı yatırımcılara sunulması amaçlanmaktadır.

Ayrıca daha geniş kesimlere ulaşmak amacıyla yatırım ortamı ile ilgili verilerin yer aldığı İngilizce ve Türkçe olarak tasarlanmış "Invest in Balıkesir" websitesi yayına alınmıştır. Hazırlanan sitede; sektörlere ilişkin temel bilgiler, yatırım rehberleri, yatınm bölgelerine ilişkin bilgiler, interaktif harita, devlet destekleri, Balıkesir'de yatırım yapmayı tercih eden işletmelerin yöneticilerinin videolarının yer aldığı "Balıkesir'i Tercih Edenler" bölümü, imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların taratılıp firma eşleştirmesinin yapılabileceği sanayi veritabanı gibi modüller içermektedir.

Invest in Balıkesir Web Sitesi

Alt Kategoriler

Adres: Fevzipaşa Mah. Eski PTT Sokak No:10 Ayvalık - Balıkesir   /   Tel: 0 266 312 56 60 - 0 266 312 15 17   /   Faks: 0 266 312 22 83   /   Eposta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.