Menü Kapat

17. ULUSLARARASI AYVALIK ZEYTİN HASAT FESTİVALİ BASIN TOPLANTISI ODAMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

24 Ekim 2022 Pazartesi günü Odamızda 17. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali Basın Toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıda Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Uçar ve Meclis Başkanımız Suat Akın, Atolab A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Çaylan, Ayvalık Ziraat Odası Genel Sekreteri Murat Davranlı ve Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri Zuhal Yıldız açıklamalarda bulundu.
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin: “Zeytin ağaçları bu topraklarda hep var oldu, hep var olacak. Artık şunu herkes çok iyi öğrendi; Kuzey Ege Bölgesi’nde elde edilen zeytinyağları kalite özellikleriyle hem yurtiçinde hem yurtdışında farklı bir öneme, farklı bir lezzete ve farklı bir nefasete sahip. Ayvalık zeytinyağıyla tanışan damaklar bir daha bu lezzetten vazgeçemiyor. Ayvalık’ta işlenen tarım arazilerinin yaklaşık yüzde 80’i zeytinliklerden oluşuyor 4 bin 500 aile zeytinlik sahibi. Bu hemşehrilemiz geçimlerini, aile bütçelerine katkılarını zeytincilik sektöründen sağlıyor. Ülkemizde Avrupa Birliği tarafından tescillenmek üzere başvuru yapan yüzlerce ürün arasından ilk 20’ye girebilen ilk ve tek zeytinyağı Ayvalık zeytinyağı oldu. Bu da gösteriyor ki; dünyanın en kaliteli ve lezzetli zeytinyağı Ayvalık’ta. Zeytinimizin değerini biliyoruz ve çok önemsiyoruz. Her geçen yıl, her geçen gün daha da ileriye tam bir dünya markası olma yolunda sabırla ilerliyoruz. Dört gün boyunca, ünlü şeflerin zeytinyağlı yemeklerinin, mezelerinin, tatlılarının tadına bakacağız, konserler, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle Türkiye’nin gündeminde yine Ayvalık olacak.” diye konuştu.
Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Uçar toplantıya 1970 yılında ilk kez düzenlenen “ Ayvalık Zeytin ve Zeytinyağı Şenlikleri” nin görsellerini katılımcılara sunarak başladı. Uçar sözlerine şöyle devam etti: Ayvalık Ticaret Odamız tarafından yıllar öce başlatılmış, bir süre ara verildikten sonra tekrar canlandırılıp bugüne kadar taşınmış ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Ayvalık Belediye Başkanlığımız, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Ziraat Odası, Ayvalık Esnaf Odası ve Atolab A.Ş. ile birlikte 17. sini yapmak üzere çalışmakta olduğumuz Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivalimizin kentimize hareket ve güzellikler katmasını temenni ederim. Yine şu günlerde başlamış olan Zeytin Hasadımızın, üreticilerimize, emekçilerimize, işletmelerimize, ticaret erbaplarına ve Ayvalık Halkına kazançlı, bol ve bereketli olmasını temenni eder, hayırlı olmasını dilerim.
Bildiğiniz üzere, 2 ve 7 Ekim 2022 tarihinde yapılan seçimler ile Ayvalık Ticaret Odası’nda, Değerli Ayvalık Ticaret Odası üyelerinin tercihleri doğrultusunda, yeni bir yönetim görev almış bulunmaktadır. Yönetim kurulundaki ve oluşturulmuş olan festival komitesindeki arkadaşlarımız ile birlikte, kısa süre içinde 3-6 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan etkinlikler için yoğun çalışma ve çaba içinde bulunmaktayız. Amacımız Hasat Festivali ile birlikte Ayvalık zeytin ve zeytinyağının, markalarımızın, coğrafi işaretimizin, doğal değerlerimizin tanıtımını yapmak, Ayvalık Zeytinyağının dünyaca bilinen ününü korumak ve bu ünü Ayvalık Gastronomisi, Gastro Turizmini geliştirmek, Ayvalık Turizm sezonunu uzatmak amacı ile turizm sektörümüze aktarmak, birbirinden ayrılmaz bu iki sektörü daha güçlü bağlar ile birbirine bağlamaktır.”
Ayvalık Ticaret Odası Meclis Başkanı Suat Akın” 3-6 Kasım 2022 tarihleri arasında; yapılacak olan, 17. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Ayvalık’mıza hayırlı olsun. Bu festival Ayvalık’a katma değeri olacaktır. Ayvalık’ın ihtiyacı olan ekonomiye katkısı olacak.Bu sene ürünümüzde bol. Bu hasat festivalimiz inşallah hayırlı olacaktır.” ifadelerinde bulundu.
Ayvalık Ticaret Odası Laboratuvar Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Odamız Meclis üyesi ve Cafer Çaylan şunları kaydetti:” Atolab A.Ş. olarak duyusal ve kimyasal analiz olarak 10 yıldır hizmet vermektedir. Analiz yapılmasının sebeplerinden biride Ayvalık Zeytinyağı olduğunu belgelemek,bunu firma sahiplerine belgesiyle ürününün değerini arttırmak.Ayvalık Laboratuvarımız geçmiş yıllarda da festivallere katıldı ve şimdi de katılıyoruz.”
Ayvalık Ziraat Odası Genel Sekreteri Murat Davranlı ise “ Bizde hasat başladı buradaki amaç hasattaki emeğin karşılığını verebilmek.Ürüne hak ettiği değeri sağlayabilmek.Hasat festivalinin 1. Günü Barbunun Çiftliğinde, zeytin ağacından düşen zeytin tanesindeki emeği göstermek,çiftçinin verdiği emeği göstermek,protokol katılıyor onlara dertlerimizi anlatıyoruz. Hasatı gerçekleştirdiğimiz alanda ikramlarda da bulunuyoruz.” dedi.