Menü Kapat

AYVALIK ULUSLARARASI ZEYTİN HASAT FESTİVALİ

15 yıldır düzenlediğimiz Ayvalık Zeytin Hasat Günleri  her yıl ulusal, bölgesel ve yerel basında büyük ses getirmektedir. Aşağıda 2019 yılına ait yapılmış etkinliklerin haber arşivine ulaşabilirsiniz.

1.GÜN (25 EKİM 2019 CUMA)

15.Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali Hasata Yürüyüş ile başladı.

 

Başkanımız Mustafa Büyükçıvgın Hasat Festivali açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Ayvalık Ziraat Odasıı Başkanı Hasan Baysal konuşmalarını gerçekleştirdi.

Okullar arası gerçekleştirilen Resim / Şiir yarışması kazanan öğrencilerimize plaketlerini Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarlan ve Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin takdim etti. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu Talatpaşa Caddesinde kurulan zeytin pazarımızdaki tüm stantları ziyaret ederek firmalarımıza plaket takdim etti.

 

Aynı gün saat 14.00'te Kemal Çalışkan "Ayvalık Su Altı Zenginlikleri", Fotoğraf Sergisi, Hüseyin Sarıtaş "Verimli Topraklar, Bereketli Hayatlar" Resim Sergisi ve İsa Çelik-Tolga Sezgin "Hayat Ağacıyla Yaşama" Resim Sergisi açılışları gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Cunda Uygulama Oteli toplantı salonunda Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Büyükçıvgın, Meclis Başkanımız Mehmet Sıray ve birçok iş insanı ile biraraya geldi ve taleplerini dinledi.

   

2.GÜN (26 EKİM 2019 CUMARTESİ)

Ayvalık Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Baysal'nın sahibi olduğu Barbun'un Çiftliği'nde gerçekleştirilen etkinliklere Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey ve Pakize Mutlu Aydemir, UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, Odamız protokolü, zeytin üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Protokol konuşmalarının ardından halk oyunları gösterisi, zeytin fidan dağıtımı ve temsili zeytin hasadı gerçekleştirildi. Barbun'un Çiftliği'ndeki etkinliklerin ardından Sayın Vali Yazıcının başkanlığındaki protokol Cumhuriyet Alanı ve Talatpaşa Caddesi'ndeki stantları ziyaret etti.

             

Aynı gün Ayvalık Halkı ve festival katılımcıları; Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirlen "Kardaşlar" konseri, Sarımsaklı'da gerçekleştirilen bisiklet yarışı, ve Köylü Pazarında Defne Koryürek ile "Zeytin Üzerine" söyleşisine katıldılar.

      

3. GÜN (27 EKİM 2019 PAZAR)

3. Gün etkinlikleri Altınova Mahallesinde gerçekleştirilen Zeytin Hasat Koşusu ile başladı. 

 

Küçükköy Halil Başyazgan Kültür Merkezinde "Ayvalık Zeytinyağını AB Tescilleyecek, Dünya Tüketecek" başlıklı sektörel panel düzenlendi. Panelde UZZK Başkanı Ümmühan Tibet'in koordinasyonunda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret Uzmanı Suzan Kılıç Daldal, Perugia OCQRF Laboratuvarı Direktörü Stefania Carpina, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fahri Yemişçioğlu ve Ayvalık Özgün Zeytin ve Zeytinyağı firmasının Sahibi Halil sucu konuşmacı olarak katıldılar. 

Panel sonrası Yılın En İyi Çiftçi Ödülü Özgün Zeytin ve Zeytinyağı firması sahini Ahmet Sucu'ya verildi.

 

Prof. Dr. Yankı Yazgan, Eğitimci Birgül Feyzioğlu ve Dr. İnci Vural "Çocukların Kalbinde Köklenen Zeytin" atölye çalışmalarıyla AIMA'da çocuklarla biraraya geldiler.

   

Küçükköy Meydanında Balkan Müzikleri ve Folklor Gösterileri ile ziyaretçilerimiz eğlenceli dakikalar yaşadılar.

   

Günün son etkinliğinde misafirlerimiz İlhan Şeşen ve Sunay Akın ile buluştu.  

    

4. GÜN (28 EKİM 2019 PAZARTESİ)

Ayvalık Hakkıbey Yarımadası Tabiat Parkında Doğa Yürüyüşü ile gün başladı.

 

Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonunda 15. Yıl Özel "Zeytin Sektöründe Yerel Sorunlar" başlıklı toplantı gerçekleştirildi.

 

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen Ayvalık Rebetiko ve Ayvalık Dans Akademisi- Dostluk Dansları Toplulukları etkinliğine ilgi büyüktü. Günün son etkinliği Yenimahalle'de Adem Aslanoğlu'nun Türk Halk Müziği Konseri ile gerçekleştirildi.

     

5. GÜN (29 EKİM 2019 SALI)

"Her Hasat Bir Barış Çağrısı " sloganıyla başlattığımız 15. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali "Denizden Ayvalık " tekne turuyla sona erdi.