Menü Kapat

AYVALIK ZEYTİNYAĞI COĞRAFİ İŞARETİ İLE GÜVENDESİNİZ!

Ayvalık Ticaret Odası, Türk Patent ve Marka Kurumuna 18.03.2004 tarihinde yapmış olduğu başvuru ile 10.06.2006 tarihinde 88 tescil numarası ile Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşaret tescilini, Menşe Adı olarak almıştır. Coğrafi işaret uygulamasının düzgün yapılması sayesinde sahte ürünlerin kullanılmasının önüne geçilerek, tüketicinin yanıltılmasına engel, korunmasına da yardımcı olunmaktadır.
Coğrafi işaret uygulaması, bir ülkenin tarihi ve kültürel değerlerini, ürünün gerçek üreticilerini korur ve taklitlerini engelleyerek, ürünün sahip olduğu ün ile yaşamasını sağlar. Coğrafi İşaret, ürüne dinamik pazarlama gücü katar ve anonim sahiplik gücü ile bölgesel bazda ekonomik gelişme aracı vazifesi görür.
Ambalajların üzerinde ve tescilli markalarında Ayvalık ibaresini taşıyan Natürel Sızma Zeytinyağları, Ayvalık Ticaret Odası Coğrafi İşaret Hologramını ve hologramı kullandıkları ürünlerinde aynı zamanda Türk Patent ve Marka Kurumunun Menşe İşaret Amblemini taşımak zorundadır. Ayvalık Ticaret Odası tarafından Ayvalık markasının, Ayvalık Zeytinyağının ününün, üreticinin ve tüketicinin korunması için tescil şartlarını ihlal eden şahıslar ve firmalar hakkında, hukuki işlem yapılacaktır. ❗️
Tescil şartlarını ihlal eden şahıs ve firmalar hakkında kuruma yapılacak tüm yazılı şikayet ve müracaatlar titizlikle değerlendirilecek ve kamuoyuna duyurulacaktır.