Menü Kapat

BAŞKANIMIZ ALİ UÇAR’IN 17. ULUSLARARASI AYVALIK ZEYTİN HASAT FESTİVALİ BASIN AÇIKLAMASI

Ayvalık Ticaret Odamız tarafından yıllar öce başlatılmış, bir süre ara verildikten sonra tekrar canlandırılıp bugüne kadar taşınmış ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Ayvalık Belediye Başkanlığımız, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Ziraat Odası, Ayvalık Esnaf Odası Ve Atolab A.Ş. ile birlikte 17. sini yapmak üzere çalışmakta olduğumuz Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivalimizin kentimize hareket ve güzellikler katmasını temenni ederim. Yine şu günlerde başlamış olan Zeytin Hasadımızın, üreticilerimize, emekçilerimize, işletmelerimize, ticaret erbaplarına ve Ayvalık halkına kazançlı, bol ve bereketli olmasını temenni eder, hayırlı olmasını dilerim.
Bildiğiniz üzere, 2 ve 7 Ekim 2022 tarihinde yapılan seçimler ile Ayvalık Ticaret Odası’nda, Değerli Ayvalık Ticaret Odası üyelerinin tercihleri doğrultusunda, yeni bir yönetim görev almış bulunmaktadır. Yönetim kurulundaki ve oluşturulmuş olan festival komitesindeki arkadaşlarımız ile birlikte, kısa süre içinde 3-6 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılması planlanan etkinlikler için yoğun çalışma ve çaba içinde bulunmaktayız. Amacımız hasat günleri ile birlikte Ayvalık Zeytin Zeytinyağının, markalarımızın, coğrafi işaretimizin, doğal değerlerimizin tanıtımını yapmak, Ayvalık Zeytinyağının dünyaca bilinen ününü korumak ve bu ünü Ayvalık Gastronomisi, Gastro Turizmini geliştirmek, Ayvalık Turizm sezonunu uzatmak amacı ile turizm sektörümüze aktarmak, birbirinden ayrılmaz bu iki sektörü daha güçlü bağlar ile birbirine bağlamaktır.
17. Uluslararası Ayvalık Hasat Festivali programımızı bildiğiniz üzere sosyal medya ve kurumsal web sayfalarımızda paylaşmış bulunmaktayız. Kısaca program hakkında ve önemli konularda sizleri bilgilendirmek isterim. İlk gün, sektörel pazar açılışımız ile etkinliklerimize başlayacağız. Sektörel pazarımız, markalarımızın tanıtımı açısından önem arz etmektedir. Geriye dönük 4 yıla baktığımızda, zeytin-zeytinyağı sektörümüzde marka sayımızın hızla arttığını 30 lardan 80 lere kadar yükseldiğini görmekteyiz. Yeni yönetim olarak seçim sürecinde de ön plana çıkardığımız üzere, markalaşma ve kurumsallaşma konusuna ciddi önem ve destek vermekteyiz. Markalaşamazsanız katma değer yaratamazsınız. Kurumsallaşamazsanız işletmenizi büyütemez, sürekliliğini sağlayamazsınız. Özellikle sektörel zeytinyağı pazarımıza katılan markalarımızın bakış açısının, satış ayağından daha çok, markalarının ve Ayvalık’ın tanıtımı ile Ayvalık Zeytinyağı marka ününün, Ayvalık markasına ve turizmine katkılarının ön plana çıkarılması yönünde olması önem arz etmektedir.
İlk günün önemli etkinliklerinden bir diğeri de, Ziraat Odamız tarafından planlaması ve organizasyonu yapılan zeytin hasadı etkinliğimizdir. Bu konu hakkında Ziraat Odası Başkanımız gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Festivalimizin ikinci günü 4 Kasım Cuma etkinliklerimiz içinde, sergi açılış ve ziyaretlerinin yanı sıra, son zamanların önemli konusu, Sn. Alev Baymur ‘un sunacağı “3T Zeytinin, günümüz teknolojisine uygun olarak Metaverse dünyasında yerini alması ve Dijital gezici müzelerle gelecek nesillere aktarımını kolaylaştırmak” amaçlı proje çalışmasıdır. 3 gün 5 Kasım 2022 Cumartesi günü Ana Panel Konumuz Sn. Turizm Bakan Yardımcımız Özgül Özkan Yavuz hanımefendinin katılımı ile “Ayvalık zeytin ve zeytinyağının ününün korunması, Ayvalık coğrafi işaretinin bu üne katkıları ile, bu ünümüzün Gastro turizmi ve turizm sektörüne yansıtılması” konusu olacaktır. Ardından Sayın Bakan Yardımcımız, oda borsa başkanlarımız ve odamız üyesi sektör temsilcileri bir araya gelip, bilgi alışverişinde bulunacaklardır. Program dahilinde, gün içlerinde ve 6 Ekim Pazar günü spor aktiviteleri ile Ayvalık, Cunda, Küçükköy ve Altınova merkezlerinde gerçekleştirilecek ikramlı müzik etkinlikleri ve sunumlara tüm Ayvalık’ta yaşayanlar ve misafirlerimiz davetlidir. Festival sonrası tüm katılımcı ve sponsorlarımız ile yapılacak anket çalışması sonucuna göre, geliştirilmesi, çıkarılması veya eklenmesi gereken içeriklerin tespitini yapıp, bir sonraki 18. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat festivalinin yol haritasını çok daha önceden belirlemeyi ve hazırlıklarını yapmayı düşünmekteyiz. Bu günlerde bizlerden desteğini esirgemeyen, başta yönetim kurulum olmak üzere, tüm festival komitesi üyelerine, kurum, kuruluşlara, katılımcılarımıza ve sponsorlarımıza, tüm içtenliğimle, temsil ettiğim Ayvalık Ticaret Odası adına teşekkür ederim. Etkinliğimizin başarı ile sonuçlanmasını ve Ayvalık için en güzelinin olmasını gönülden temenni ederim.