Menu Close

AYVALIK ZEYTİNYAĞI COĞRAFİ İŞARETİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 1. Markasında “AYVALIK” ibaresi bulunan zeytinyağı ambalajındaki ürün Ayvalık Zeytinyağı mıdır?
 • Markasında “AYVALIK” ibaresi bulunan marka tescilleri, kesinlikle Ürün ambalajında “AYVALIK ZEYTİNYAĞI COĞRAFİ İŞARET HOLOGRAMLI ETİKETİNİ” taşımak zorundadır. Taşıyor ise evet. Taşımıyor ise; içerisinde herhangi bir başka cins zeytinden elde edilmiş zeytinyağını içerebileceği gibi, AYVALIK ZEYTİNYAĞINI da TAKLİT etmektedir.
 1. Zeytinyağı ambalajı üzerindeki isim, ibare, görsel vs. beyanlar ile AYVALIK ZEYTİNYAĞI olduğu imajını veren ürün gerçekten Ayvalık Zeytinyağı mıdır?
 • AYVALIK ZEYTİNYAĞI COĞRAFİ İŞARET HOLOGRAMLI ETİKETİNİ taşıyor ise evet. Eğer taşımıyor ise taklit edilmiş bir ürün olabileceği gibi, TAGŞİŞ EDİLMİŞ yani içerisine başka bir rafine bitkisel yağ karıştırılmış ürün olabilir.
 1. Benim zeytin ağacım Ayvalık cinsi ve bahçem bölge sınırları içerisinde. Zeytinyağı Ayvalık Coğrafi İşaret Hologramı alabilir miyim?
 • Sadece Ayvalık cinsi olması ve bölgeden toplanmış olması akreditasyon, coğrafi işaret tescili ve Türk gıda kodeksine göre hologram almak için yeterli değildir.
 1. Ayvalık cinsi zeytin aldım Ayvalık da sıkımını gerçekleştirdim. Ayvalık Coğrafi İşaret Hologramına başvurabilir miyim?
 • Zeytinin Ayvalık cinsi ve Ayvalık Bölgesinde yer alan bahçeden olduğunu gösteren ÇKS beyan edilmelidir. Ayrıca sıkımını bölgede yapılması da yeterli değildir. Ürünün her işlemi bölge sınırları içerisinde gerçekleşmelidir.
 1. Ayvalık zeytininin toplanması ve sıkımı Ayvalık bölgesinde gerçekleştirildi. Dolumunu Ayvalık dışında yaptırdığım ürünüm için Ayvalık Coğrafi İşaret Hologramına başvurabilir miyim?
 • Hayır. Zeytini toplama ve sıkımı ile Zeytinyağının dolum işlemleri Ayvalık bölgesinde gerçekleşmeli ve bunun için Çiftçi Kayıt belgesi, sıkımı gösteren Müstahsil Makbuzu-Tasiriye Faturası ve dolum işleminin yapıldığı yerin İşletme Kayıt Belgesi beyan edilmelidir.
 1. Tüm istenen belgeleri beyan ettim. Zeytinim Ayvalık cinsi, Üretim tüm aşamalar Ayvalık bölgesinde gerçekleşti. Benim ürünüm Ayvalık Coğrafi İşaret Hologramını alır mı?
 • Kimyasal analizden Natürel Sızma kalite sınıfına girdikten sonra Duyusal Analizinde de Natürel Sızma kalitesinde ise ve Ayvalık Zeytinyağı olup olmadığı değerlendirildiğinde de olumlu sonuç alıyor ise evet alabilir?

Ama Kimyasal analizde Natürel Sızma kalite sınıfında olan zeytinyağı, Duyusal analizinde kusur içeriyor ise Natürel Sızma kalitesinde olmayıp, Natürel Birinci ya da Lampant kategorisine gireceğinden Ayvalık olup olmadığı değerlendirilmesine alınmadan direk olumsuz sonuç alarak hologram taşımaya hak kazanamaz.

     7. Coğrafi İşaret Hologramını almaya hak kazanan zeytinyağımı çeşnili olarak ambalajlayıp hologram takabilir miyim?

 • Hayır. Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşaret Hologramlı etiket sadece ve sadece Natürel Sızma Zeytinyağı ambalajı üründe yer alır.