Menu Close

PROJELER

AYVALIK DOĞAL YAŞAMI KORUYOR PROJESİ

Odamızın, Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2018 yılında  açıkladığı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’na sunduğu “Ayvalık Doğal Yaşamı Koruyor” isimli proje GMKA tarafından başarılı bulundu.
Proje ortağımız Tarım Ve Orman Bakanlığı 2.Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü, proje iştirakçilerimiz ise Ayvalık Turizm Danışma Müdürlüğü, Ayvalık İlçesi Turizm Geliştirme ve Altyapı Hizmet Birliği, Ayvalık Belediyesi, ve Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür.

2020 yılı ocak ayında gerçekleştirdiğimiz açık ihale sonucunda Veta Yapı İnşaat Limited Şirketi projemizin yapım işini üstlendi.  Ekim ayında bitecek proje;

  • Şeytan Sofrası Mahalli Sulak Alanının çevresine Kuş Gözlemi için 780 metre ahşap yürüyüş yolu ve 3 adet kuş gözlem terası
  • Patriça Mevkii ve Hakkıbey Yarım Adası’na toplam 2 adet  Giriş Kontrol Ünitesi
  • Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları dahilinde Pınar Boğazı Mevkiine 1 adet Seyir Terası ve  1 adet Giriş Tak’ı  yapımını kapsamaktadır.

Şimdiye kadar Sarımsaklı Şeytan Sofrası Mahalli Sulak Alanına yürüyüş yolu ve 3 adet kuş gözlem terası ile Pınar Boğazı’na 1 adet seyir terasının yapımı tamamlanmıştır.
Ayvalık turizminin kış aylarında da devam etmesi için kuş gözlemciliğinin iyi bir alternatif olduğu düşüncesiyle hazırladığımız projemiz ile kuş gözlem topluluklarının ziyaretlerinin ve doğa turizmi aktivitelerinin artmasını hedefliyoruz.